Ebben a bejegyzésben egy újabb karbantartási műveletet mutatok nektek. Maga a levegőszűrő egy filléres alkatrész tulajdonképpen, mégis a szerepe igen fontos abban, hogy a verdánk megfelelően működjön. Szeretném bemutatni az én verdámon azt, hogy miként cseréljük ki ezt az alkatrész, valamint írok majd néhány sort arról is, hogy mi a szerepe a levegőszűrőnek az autónkban.

Azért egy kicsit meg szeretnék ágyazni a témának azzal, hogy beszélek arról mi is a levegőszűrő és mi a feladata. A légszűrő tulajdonképpen arra szolgál, hogy minden olyan szennyeződés útját el állja a motor elől ami esetlegesen annak meghibásodását okozhatja. Ilyen dolgok lehetnek például a víz, kavicsok, bogarak a nagyi olvasó szemüvege… stb. Legtöbb esetben ez az alkatrész egy műanyag (vagy fém) légszűrőházban van elhelyezve annak érdekében, hogy még jobban kizárhassuk a külső szennyeződéseket a rendszerből. Ebből adódóan nem is nagyon van szem előtt abból a szempontból, hogy ránézésre megmondhassuk jó még a szűrő vagy nem. Ami azért baj mert, ha nem cseréljük ezt az alkatrészt és az túlzottan eltömődik akkor előfordulhat, hogy a motor nem kap elég levegőt és a motor le fog fulladni menet közben. Tesztekkel kimutatták, hogy a piszkos légszűrő jelentősen képes megcsappantani a motorunk teljesítményét viszont érdekes módon nem befolyásolja a fogyasztást.

Ezért annak érdekében, hogy ne kelljen amiatt aggódni, hogy meddig bírja a légszűrő a strapát ennek az alkatrésznek is megvan a csere periódusa. Mivel nem egy nagy meló kicserélni ezt az alkatrészt ezért általában az olajcserével egybe kötve szokták elvégezni ezt a műveletet is (az olajcseréről szóló bejegyzést itt olvashatod). Így jártam el én is.

Ami kelleni fog:

  • Új légszűrő (ki gondolta volna)
  • Lapos fejű csavarhúzó (opcionális)
  • ennyi… :D:D:D

1. Lépés:

Nyissuk fel a motorháztetőt és támasszuk ki. Keressük meg a légszűrőházat. Legtöbb esetben elég szembetűnő a szürke nagy doboz a motortérben.

2. Lépés:

Keressük meg és oldjuk ki a biztosító füleket a légszűrőházon. Ennél a lépésnél jöhet jól a lapos csavarhúzó, hogy ki tudjuk pattintani a helyéről a füleket. Érdemes óvatosan bánni a biztosító fülekkel mert ki tudnak esni a helyükről és akkor okozhatnak kellemetlen perceket a keresgetéssel.

3. Lépés:

Emeljük fel a légszűrőház tetejét. Figyeljünk arra, hogy ne törjük meg a csöveket amik rá vannak rögzítve. Itt már láthatóvá is válik maga a szűrő. Itt az egyik kezünkkel tartva (ha nem tudjuk félre hajtani a szűrőház tetejét) emeljük ki a régi szűrőt.

4. Lépés:

Szeretem egymás mellé tenni a két szűrőt annak érdekében, hogy le tudjam ellenőrizni a méreteiket és biztosan minden okés legyen. Itt azért látszik, hogy a régi szűrő tényleg megérett a cserére.

5. Lépés:

Helyére tesszük az új szűrőt ügyelve arra, hogy a perem mindenhol rendesen fusson a szűrőházban kialakított járatában. Ez azért fontos, hogy ne sértsük fel a tömítést amikor vissza helyezzük szűrőház tetejét.

6. Lépés:

Vissza helyezzük a szűrőház tetejét (ügyelve a szűrő szélén lévő tömítésre) majd a biztosító füleket vissza pattintjuk a helyükre (4db). Még egyszer körbe lehet nézni a szűrőház teteje és alja közti illesztést, hogy meggyőződjünk róla minden a helyén van.

Természetesen a végén bezárjuk a motorháztetőt is. 🙂

És nagyjából ennyi az egész. Szerintem ez egy tökjó kis DIY ami otthon is elvégezhető illetve nem hordoz magában sérülés veszélyt sem. 🙂 Amire érdemes figyelni, hogy igyekezzünk nem nagyon összedzsuvázni az új szűrőt miközben a helyére rakjuk, illletve az sem árt, ha kitisztítjuk a légszűrő házát amikor kivettük a szűrőt. Nem kell a hypo-val nekiugrani, de ha van esetleg olyan szennyeződés a házban ami nem oda való (falevél, bogár…stb.) akkor érdemes azt kiszedni onnan.

Remélem tetszett ez a bejegyzés! És mint mindíg, ha van kérdésed, javaslatod vagy észrevételed a bloggal kapcsolatban írj kommentet bátran!