Hogyan jutottam odáig, hogy bejegyzést írok a fékrendszer működéséről? Jó kérdés! Örülök, hogy feltettem… 🙂 Valahogy nem tudtam megállni…
No para, igyekszem nem tankönyv szagúra venni a dolgot! 🙂
A fékrendszer alapjai
Az autók fékrendszere elég komplex téma, de azért érdemes átlátni, milyen főbb alkatrészekből áll és ezek hogyan dolgoznak együtt. Első körben nézzük a legfontosabb komponenseket!
Tárcsafékek – Ez a sztenderd megoldás manapság
A legtöbb modern autóban ezt a megoldást találod. A fékfolyadék a fékcsöveken keresztül eljut a fékmunkahengerhez, ami a nyomás hatására elmozdul, és nekilöki a belső fékbetétet a tárcsának. A külső fékbetét pedig a féknyereg „csúszkái” miatt ezzel együtt mozdul. Az úszónyerges megoldás miatt a belső betét kopik először, szóval ha csekkolod az állapotukat, erre figyelj – itt található a kopásjelző is, ha van.
Mi történik, ha elveszed a lábad a fékpedálról? A munkahengerben lévő visszahúzó gumigyűrű visszarántja a dugattyút, a fékfolyadék egy része pedig visszaáramlik a tartályba. Ennyi a mutatvány.
Dobfékek – régi, de nem halott technika
Sokan temetik, de a hátsó kerekeken még mindig előfordul, főleg olcsóbb modelleken. A működése pofonegyszerű: a munkahenger szétnyomja a fékpofákat, amik a dob belső falához tapadva létrehozzák a fékhatást. A fékezés után visszahúzó rugók állítják vissza az egészet alapállapotba, a fékfolyadék pedig szépen visszatér a tartályba. Nem egy high-tech cucc, de működik.
Fékpedál
Ez az amit taposol, csavarkötéssel csatlakozik a fékrásegítőhöz, és itt található a féklámpa kapcsoló is.
Fékrásegítő (szervó)
Egy vákuumtartály, ami a fékhatást erősíti. Benzineseknél a szívócső biztosítja a vákuumot, dízeleknél külön szivattyú segít be.
Főfékhenger
A fékrásegítőre van szerelve, és ez indítja el a fékfolyadékot a fékcsövekbe.
Fékfolyadék tartály
Ebben csücsül a fékfolyadék, hermetikusan lezárva.
Fékcsövek
A főfékhengertől a fékekig vezetnek és közvetítik a fékfolyadékot a fékrendszer aktív alkatrészei közt.
Fékrendszerek felépítése
A biztonság miatt a fékrendszerek két független fékkörre vannak osztva. Ha az egyik feladja a harcot, a másik még mindig segít megállni (bár nem túl komfortosan…).
Régebbi megoldás: első tárcsa + hátsó dob
Régebbi, de még mindig előforduló kiosztás. Az első tengelyen tárcsafékek, hátul dobfékek dolgoznak. A folyamat ugyanaz, mint fentebb leírtam: a pedál lenyomása után a fékrásegítő és a főfékhenger nyomás alá helyezi a fékfolyadékot, ami végül a fékekhez jut.
Újabb megoldás: négy tárcsafék + ABS
A modernebb kocsikban már elöl-hátul tárcsafékek dolgoznak, ráadásul ABS is besegít. Ez azért jó, mert a blokkolásgátló megakadályozza, hogy a kerekek csúszva álljanak meg, így nem lesz belőle irányíthatatlan szánkó.
A rendszer lelke az ABS modul, ami folyamatosan figyeli a kerekek fordulatszámát. Ha azt érzékeli, hogy egy kerék blokkolna, akkor a modulátor szelepei kicsit elengedik a féknyomást, majd újra ráengedik – így működik az ABS jellegzetes „pattogása” a pedálon.
ABS fő komponensei
- ABS modulátor – szelepekkel szabályozza a féknyomást.
- Nyomáspumpa – az elengedett féknyomást visszatáplálja a rendszerbe.
- ABS jeladók – minden keréknél mérik a fordulatszám változását.
- ABS vezérlőmodul – az agy, ami figyeli az érzékelők adatait és szabályozza a fékezést.
Huhh, ez hosszú lett! Persze még rengeteg részlet van, amiről lehetne beszélni, de egy alap képet remélhetőleg sikerült adnom. Ha tetszett a bejegyzés, és van olyan fékrendszer-alkatrész, amit külön is kiveséznél, dobj egy kommentet!
Ha idáig elolvastad, te vagy a király!
Csekkold le a blog Youtube csatornáját!
Kedves Krisz!
Az egyik fenti ábrán a fékkörök keresztbe vannak feltüntetve, bal első-jobb hátsó kerék egy kör, ill. jobb első-bal hátsó a másik. Ez valóban így van, ill. volt régebben? Egy 1972-es Audit újítok fel és nem tudom hogyan voltak a fékkörök a főfékhengerre kötve. Két golyós szelepes kiment van a nem szervós főfékhengeren, dugattyúnként egy-egy, azok a hátsó dobfékekhez mehetnek?
Köszönettel: Miklós
Szia Miklós!
Először is, köszi szépen, hogy olvasod a blogot!
A bejegyzésben látott elvi diagram nem tartalmaz minden információt sajnos amire neked szükséged van. A főfék hengerből a két kimeneti ág egy elosztó szelepbe kell, hogy érkezzen ami aztán elosztja a féknyomást az első és a hátsó kerekek közt. Mindenképpen azt javaslom, hogy próbálj meg több információt szerezni a használt rendszerről. Érdemes körbenézni karbantartási útmutatók után, hogy megkapj minden szükséges infót. A Maróti könyvkernél szoktak lenni útmutatók klasszikus verdákhoz lehet ott sikerrel járhatsz a keresés során.
Mivel a fékrendszer biztonsági berendezés, minél több és pontosabb infód van annál jobb!
Remélem tudtam egy kicsit segíteni!
Mégegyszer köszi, hogy olvasod a blogot!:)
Kedves Krisz!
Köszi a választ. Jó a blog 🙂
Beszereztem a típus kezelési könyvét és abban azt írják, ahogy fent is van, azaz bal első-jobb hátsó egy kör és jobb első-bal hátsó a másik. Fékrendszer-ábra sajnos nincs a könyvben. A főfékhengeren négy kimenet van ezekből dugattyúnként egy-egy golyósszelepes. Az autószerelő szerint régen a dobfékekhez menő kimenetek voltak ilyen szelepesek, vagyis a hátramenő ágak. Sajnos az autószerelő sem tudja, hogyan voltak ezek bekötve, pedig régivágású szaki. Én szedtem szét a kocsit kb. 15 éve, de elosztószelep meg fékerőszabályozó nem volt. Minden esetre köszi a választ, tovább próbálkozok.
Üdv adot egy passat b5 tdi. Jobb elsö. Valamint bal hàtso kerekekel van problèma nem fog a fèk vagyis ez egyik fèk kör nem özemel nincs szivàrgàs sehol tàrcsa betèt lét cserèlve azóta a pedàl besöjed lelet lègtelenitve föfèkhenger új. Mielőt nem lett meg bontva jo volt válasz elöre köszi
Szia,
Köszi, hogy olvasod a blogot.
Ki kell vizsgálni a fékrendszert tüzetesen. Nem mai autóról van szó, előfordulhat, hogy elfosta magát a főfékhenger például de rendes diagnosztika nélkül ezt nehéz megmondani.
Bocsi a kései válasz miatt!