A csomó olajról szóló bejegyzés után (amiket megtalálhatsz itt és itt) eljött az ideje, hogy megnézzük, hogyan is csinálom én az olajcserét a saját kis űrcsillagomon akinek a családi neve Patrik “Rock” Sztár 🙂 . Aki igazából egy 2001-es évjáratú Mitsubishi Space Star egy 1.9-es Di-D motorral. Próbáltam fényképekkel és magyarázatokkal lépésekbe szedni a műveletet. Remélem tetszeni fog!

Szóval Patresznál ismét eljött az idő az olajcserére ugyanis a legutóbbi csere óta eltelt 10.000 km. Nálam ez a bevált csere periódus egyébként. Persze tisztában vagyok vele, hogy egyes gyártók meg adnak akár 20-30 ezer km-ert is csere periódusra, viszont nekem az egy kicsit túlzásnak tűnik. Szóval megvettem a szükséges mennyiségű olajat (5,2 liter 10W-40) és egy olajszűrőt aztán csak reménykedtem, hogy hétvégén napos idő lesz…

Vágjunk is bele a lecsóba! Mielőtt elmondanám miféle szerszámok kellenek ehhez a művelethez mindenképpen el szeretném mondani, hogy bárki aki arra adja a fejét, hogy lecseréli az olajat a verdájában mindíg fokozottan ügyeljen a saját és mások testi épségére! Olajcsere közben sok időt töltesz majd az autó alatt, semmiképpen se kockáztasd azt, hogy rádzuhanjon az autó! Mindíg használj emelő bakokat, sose hagyd, hogy csak az emelő tartsa a kocsid tömegét!

 Habár ez a feladat az egyszerűbb karbantartások közé tartozik azért mégis szükséged lesz egy-két kézi szerszámra annak érdekébn, hogy el tudd végezni saját kezűleg.

Amire szükséged lesz:

  • emelő (krokodil)
  • 2db emelőbak
  • olajszűrő fogó
  • a gyártó által meghatározott mennyiségű és viszkozitású motorolaj
  • olajszűrő
  • rongy
  • olaj leeresztő kanna/tartály
  • racsnis krova
  • 8mm-es krova fej
  • T40-es torx bit
  • négyszög kulcs az olajleeresztő csavarhoz
Az utolsó két dolog a listán nem mindenkinek kell, viszont nálam a motor burkolat Torx csavarokkal van rögzítve és ahhoz kellenek majd.

1. Lépés: Miután kinyitottam és kitámasztottam a motorháztetőt, kezembe vettem a T40-es Torx bitet és a kis csavarhúzómat majd kitekertem a 3 rögzítő csavart a helyéről. Érdemes már itt rendszerezni a dolgokat (leginkább csavarokat) amiket leszedünk. Én általában ezeket a csavarokat az ablaktörlő motor burkolatához szoktam tenni, hogy egy helyen legyenek.

2. Lépés: Most, hogy a motor burkolat kikerült az utamból, már könnyen meg tudom találni az olajszűrőt a motor elején (nem minden motoron itt helyezkedik el). Itt kell majd az olajszűrő fogó. Ebből is van több féle, ennél az elhelyezésnél tulajdonképpen bármelyik működhet, mert elég sok hely van a szűrő környékén. Én nemrég ruháztam be egy karmos olajszűrő leszedő adapterbe úgyhogy most azt használtam. Itt a fogót csak arra használom, hogy meglazítsam a szűrőt, amint tudom kézzel tekerni akkor már nem bénázok tovább a szerszámokkal. Itt már érdemes a kocsi alá csúsztatni egy kannát vagy valamit amibe csöpöghet az olaj.
Amint lejött a helyéről a szűrő, le tettem az aláfekvőmre (haha… micsoda név egy karton dobozra.. 🙂 ) mert tudom, hogy szüség lesz még rá, majd egy ronggyal szárazra töröltem az olajszűrő házat. Itt érdemes megnézni, hogy nem maradt-e a tömítő gyűrű az olajszűrőről fent a házon véletlenül. Ha igen akkor távolítsuk el onnan mert tömítetlenséget okozhat.

3. Lépés: Itt összehasonlítottam a régi és az új szűrőt egymással. Ami igazán fontos, hogy az átmérőjük és menetük azonos legyen. Többek közt ezért is kezdem mindíg ezzel a lépéssel az olajcserét nem pedig az olajat engedem le egyből. Ugyanis, ha nem sikerült a rendes szűrőt megvenni akkor inkább rakom vissza a régi szűrőt a régi olajhoz, mint a frissen vásárolt olajhoz… Természetesen ez egyéni döntés mindenki részéről.
Látható a képen is szerintem, hogy a két szűrő megegyezik a méreteiket tekintve, úgyhogy nem kell agódni a szűrő miatt. Itt jön egy kisebb trükk. Az új szűrő tömítésére szoktam kenni egy kis olajat a régi szűrőről. Ez segít a tömítésnek abban, hogy jobban a felülethez tapadjon, valamint meggátolja, hogy oda süljön.
Abban az esetben, ha a szűrő nem merőlegesen a motorra lenne elhelyezve, akkor lehetne még egy kis friss olajat önteni a szűrőbe is. Itt ez teljesen felesleges lenne mert csak kilocsolnám miközben felszerelem.

4. Lépés: Itt szereltem fel a helyére az új szűrőt. Itt szeretnék egy fontos dolgot megemlíteni! Nem kell húggyá húzni az olajszűrőt!! Nem fog attól jobban tömíteni, hogy annyira meghúzod, hogy lilul a fejed és kidülled a homlokodon egy ér… Arra van a tömítés rajta, hogy ne eresszen. Bőven elég kézzel meghúzni, nem kell neki több. Ha rászorítod mint állat csak a saját dolgodat nehezíted legközelebb mert nem fog majd megindúlni a szűrő az istenért se.
 5. Lépés: Talán érdekes, hogy csak most írom azt, hogy megemelem a kocsit és alábakolom. Viszont úgy vagyok vele, hogy eddig nem kellett, hogy meg legyen emelve az autó ahhoz amit csináltam, és úgy vagyok vele, minnél kevesebb ideig van a levegőben az autó annál jobb (lehet én vagyok túlzottan paragép). Tehát a krokodil emelővel meg kell emelni az autó elejét. Számos emelési pont van a verdákon, viszont mivel az emelő bakokat akarom az oldalsó emelési pontokhoz elhelyezni így az emelőmet az első vonószem alá tettem és ott emeltem az autót ( ha nem középen van a vonószemed akkor ne így csináld). Ugyanígy ha nem jó helyen van a vonószem akkor lehet az emelőt a bölcső alá helyezni például.  Mielőtt emelni kezdjük az autót, bizonyosodjunk meg arról, hogy be van húzva a rögzítő fék (kézifék), illetve nem árt ékeket tenni a hátsó kerekek mögé sem.
Fontos: Sose tedd az emelőt az olajteknő alá!! Nem bírja ki azt a terhelést és ki fog lyukadni!
Amint a kocsit fel tudtam emelni megfelelő magasságba ahhoz, hogy el tudjam helyezni az emelő bakokat a helyükön már vittem is őket a helyükre.
Mivel mint láthatjátok a kocsibehajtóm ilyen csodás múrva bevonatú, így muszáj a bakok alá tenni valamit ami szilárd alapot ad nekik. Ezért látjátok alattuk a deszkákat. Egyesek tesznek a bakok tetejére valami rongyot vagy gumi pogácsát annak érdekében, hogy ne sértsék fel a kocsi küszöbét. Nálam ez most elmaradt, de mindenképpen javaslom, hogy használjatok valamit erre a célra. Amint a bakok a helyükön vannak, leengedem az autót rájuk és eltávolítom az emelőt az útból. Mielőtt befeküdnék a kocsi alá mindenképpen érdemes egy kicsit meglökdösni a verdát, hogy lássuk minden rendben a helyén van.

6. Lépés: Annak érdekében, hogy a régi olaj könnyebben folyjon ki miközben leeresztjük, érdemes az olajbetöltő nyílás kupakját eltávolítani.

7. Lépés: Az én esetemben az olajleeresztő csavarhoz egy speciális négyszög kulcs kell. Ez a fajta célszerszám vagy megoldás jellemző a francia motorokra. Az olasz autók imbusz csavarokat alkalmaznak, míg a német autók sok esetben alkalmaznak hat lapfejű csavarokat. Ebben a lépésben nyitom meg a leeresztő csavart. Itt is csak addig használom a kulcsot amíg meglazul a csavar, utána már kézzel tekerem a csavart.
Fontos: Legyen a nyílás alatt az olajos kanna ami felfogja a kiáramló folyadékot! 
Csak egy tipp! Ha hozzám hasonlóan te sem szereted azt amikor kiveszed a leeresztő csavart és a hónalljadig csupa olaj leszel akkor érdemes erre figyelni. Kézzel elkezded kitekerni a csavart folyamatosan ellentartva neki. Amikor érzed, hogy a menet végére értél akkor ott tartod még egy kicsit a csavart (kicsit biztosítasz a fogásodon) majd egyetlen határozott mozdulattal oldalra távolítod el a csavart. Ezzel a megoldással nekem 10-ből 9-szer maximum az újbegyem lesz olajos.

8. Lépés: Hagjuk kicsorogni az olajat az olajteknőből a leeresztő kannába. Eközben érdemes megtisztítani a leeresztő csavart, megnézni vannak-e fém darabok vagy egyéb szennyeződések rajta. Megnézni, hogy a menet rendben van-e. Illetva ha van rajta valami féle roppanó alátét vagy tömítés akkor azt cserélni kell.
 Amikor már csak csepeg az olaj a teknőből akkor én már csak le szoktam törölni egy ronggyal és vissza tekerem az olajleeresztő csavart.

9. Lépés: Visszarakjuk a leeresztő csavart, ügyelve arra, hogy nem nyaljuk el a menetet illetve itt sem kell agyvérzésig húzni a csavart. Csak ésszel mert könnyen el lehet nyalni a menetet egy alumínium olajteknőben.
 Ha meghúztam a csavart akkor letisztítom a környékét, hogy később könnyen látható legyen, ha ereszti az olajat valahol a rendszer.

10. Lépés: A következő lépés az amikor elkezdjük feltölteni a motort a friss aranysárga olajjal. Érdemes a betöltő nyílás köré egy rongyot vagy valamit tenni ami segít elkerülni, hogy szétlocsoluk olajjal a motorteret.
Itt amit én szoktam csinálni az az, hogy nagyjából tudom mennyi olaj kell a motorba a dokumentációkból, vagy akár abból, hogy mennyi jött le belőle (vigyázat mert ha van olajfogyasztás akkor nem lesz helyes a mennyiség) így az én esetemben 5.2 liter olaj kell a motorba. Ebben az esetben élőször feltöltöm 4 literrel, megnézem az olajszintet (valahol a 1/2 osztás felett kell lennie)
 Ezután vissza rakom és zárom az olaj betöltő kupakot és beindítom a motort. Nem kell sokat járatni, igazából annyi idejig elég amíg elalszik a műszerfalon az olajnyomás visszajelző lámpa. Erre azért van szükség, hogy az olajszűrő is megtelljen olajjal. Ezután leellenőrzöm a szintet megint (kb 1/2 alatt kell lennie valahol)
Innen pedig csak feltöltöttem a nívó szerint az olajszintet a maximum jelölés alá. Így ment bele a motorba kb 5 liter olaj.

11. Lépés: Beindítjuk megint a motort és leellenőrizzük nem-e folyik valahol az olaj a leeresztő csavarnál…

vagy a szűrőnél…

12. Lépés: Visszatesszük a helyére a motor burkolatot a 3db csavarral, leengedjük a kocsit a földre és készen is vagyunk.

Nagyjából tehát így néz ki egy olajcsere az én munkamenetem alapján, viszont fontos, hogy nem ér itt véget a dolog. Érdemes lecsekkolni a szintet 1 hét múlva, ha minden okés akkor király, ha kicsit lejjebb ment akkor utána lehet tölteni majd visszanézni újra a szintre, ha ezután rendben van akkor szuper.
A másik dolog, hogy a motorolaj fokozottan káros a környezetre így sose öntsétek ki a lefolyóba vagy tudom is én hova. Nézzetek körbe a neten, hogy hol tudjátok leadni és vigyétek oda. Nálunk például átveszik a benzinkúton ami szuper! Ügyeljetek ti is a természetre ebből a szempontból is!

A végén mégegyszer szeretném elmondani, hogy nincs fontosabb dolog mint a testi épségetek és egészségetek, ezért arra kérlek titeket, ha úgy döntötök magatok nekiálltok ennek a műveletnek akkor mindenképpen ügyeljetek a biztonságotokra! Ha a legkisebb mértékben is úgy érzed, neked ez nem menne akkor inkább ne állj neki. Az itt olvasott bejegyzés tájékoztató és szórakoztató céllal készült, így nem vállalhatok azért felelősséget, ha bajod esik!

Remélem tetszett ez a bejegyzés és tudjátok majd alkalmazni amiket leírtam! Ha bármit hozzáfűznétek a bejegyzéshez ne legyetek szégyenlősek és írjatok hozzászólást! 🙂