A mai bejegyzés arra fog koncentrálni, hogy bemutassa miféle folyadékok vannak az autóinkban és azokat, hogyan tudjuk leellenőrizni illetve feltölteni (utántölteni leginkább) ha arra szükség van. Remélem tetszeni fog!
De miért is fontos egyáltalán foglalkozni a különböző folyadék szintekkel a kocsiban? Nos azért mert egyes folyadékok (fékfolyadék, hűtővíz, olaj…stb) szintje tud információt adni az általuk hűtött, kent vagy bejárt rendszerek illetve fő alkatrészek állapotáról, míg más folyadék mint az ablakmosó pedig cserére vagy utántöltésre szorulhat esetleg az időjárási körülmények miatt kell cserélni (nyáriról télire leginkább). Így érdemes észben tartani, hogy néha egy-egy tankolás után vagy nagyobb út előtt nem árt rá szánni ezeknek a dolgoknak az ellenőrzésére 2 percet. Csapjunk is bele!
Motorolaj:
Nagyon a motorolaj szerepébe nem akarok belemenni mert van róla két külön bejegyzés is ami szépen kivesézi szerintem. Ha szeretnéd elolvasni akkor az első részt itt a másodikat pedig itt találod. Viszont a szintjét úgy tudod elenőrizni, hogy felnyitod a motorháztetőt és megkeresed a nívópálcát.
Fontos! Az olajszintet álló motornál ellenőrizzük és kokozottan figyeljünk arra, hogy a motor forró lehet!
A nívópálca helye változhat attól függően, hogy milyen típusú vagy motorú autónk van. Egyes típusoknál (mint az én Mitsubishi Space Star-om) a nívópálca az olajbetöltő kupakra van rögzítve.
Más típosoknál mint a feleségem Colt-ja erre egy külön cső van az olajteknőhöz rögzítve benne a nívópálcával.
Itt ami érdekel minket az az, hogy az olajszint mennyire van alacsonyan. A legtöbb autó nívópálcáján feltüntetik a min. és max. értékeket jelző szavakat a megfelelő helyeken a nívón. Viszont előfordulhat olyan eset is, hogy nincsenek leírva a rövidítések csak 2 darab bütyökkel vagy jelzéssel találjuk magunkat szemben a nívópálcán. Ekkor sem kell megrettenni, egyszerűen csak tudni kell, hogy az alsó jelzés a minimum jelzése míg a felső jelzés a maximumé. Akkor vagyunk boldogok ha a szint legalább a két érték között van. Itt is lehetnek eltérések mert vannak szerelők akik jobban szeretik az olajszintet a maximumhoz közelre belőni illetve vannak akik a középutat választják. Viszont ami 100% az az, hogy senki nem tölti az olajszintet a nívó minimum értéke közelébe :). Így ha azt látod, hogy arrafelé tanyázik az olajszinted akkor mindenképpen töltsd utánna a megfelelő olajjal a motort. Ahhoz, hogy megtudd milyen olaj kell, meg lehet nézni az olajcsere matricát a motortérben (ezt a szerelők teszik fel amikor elvégzik a cserét), vagy az autó használati utasítását illetve ha egyik sem áll rendelkezésre akkor az interneten könnyen meg lehet találni a megfelelő olajat.
Fontos! Ha túl töltjük az olajat a motorban az is ugyanannyira káros mint amikor nincs benne kenőanyag! Így mindíg ügyeljünk arra, hogy ne töltsük a max. jelzés fölé a szintet!
Mint ökölszabályt annyit lehet elmondani, hogy a minimum és a maximum érték között a nívó pálcán általában 1 liter olaj a különbség. Fontos azt is tudni, hogy nem feltétlenül jelenti a motor elhasználódását ha eszi az olajat a verda. vannak olyan típusok és motorok amellyek megengedőek ezzel a dologgal kapcsolatban. Ha biztosra akarsz menni akkor érdemes a műszaki leírásban megnézni mi a megengedett olajfogyasztás két olajcsere közt az autódon.
Az olajszint ellenőrzése a következő képpen megy:
1. lépés: Kihúzzuk a helyéről a nívópálcát és egy tiszta ronggyal vagy zsebkendővel megtisztítjuk.
2. lépés: Vissza helyezzük a helyére a nívópálcát, várunk néhány másodpercet (elszámolunk 2-ig vagy tudomisén nem kell neki sok… 🙂 ).
3. lépés: Ismét kihúzzuk a nívó pálcát és leolvassuk az olajszintet. Itt én alkalmazni szoktam az egy mérés nem mérés elvét és még egyszer megismétlem a 2-3-ik lépést de ez opcionális. Ha jó a szint vissza tesszük a helyére a nívópálcát és lecsukjuk a motorházat.
4. lépés (csak ha nem jó a szint): Visszahelyezzük a nívó pálcát (mondjuk nem az én autómon mert akkor nem tudnám hova önteni az olajat… 🙂 ), utána töltünk az olajszintnek majd megismételjük a 2-3 lépést.
Ez az egész nem vesz igénybe általában többet mint 3 perc, így érdemes rá szánni szerintem ennyi időt arra, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy a motorunk megfelelő kenést kap. Én azt javasolnám, hogy havonta 1 alkalommal nézzünk rá az olajszintre.
Fékolaj: Nem hiszem, hogy ennek a folyadéknak a fontosságát külön ki kéne emlenem hiszen a neve eléggé hangsúlyozza, hogy minek a működésében játszik szerepet. Itt viszont egy kicsit összetettebb a dolog mint az olajnál. Alapjáraton ugyanis a fékrendszer egy zárt rendszer amiből nem lenne szabad, hogy fogyjon a fékolaj. Így néhány dolgot mérlegelnünk kell mielőtt elkezdenénk belelocsolni a DOT-4-et a tartályba.
1. dolog: Az alacsony fékfolyadék szint jelentheti azt, hogy el vannak kopva a fékbetétek a kocsin. Így ha ezt nem mérlegeljük és csak utántöltünk akkor annyit érünk el, hogy nem világít a fék visszajelző a műszerfalon, viszont használhatatlan fékekkel autózunk tudtunkon kívül. Persze kéne lennie a legtöbb autóban valami féle kopás jelzőnek (mechanikus vagy elektronikus) de ezeket vagy nem teszik be a szervízelés során (inkább a mechanikusra gondolok) vagy előfordulhat, hogy nem működnek megfelelően. Így ha kivillan a kis lámpa a műszerfalon, mindíg gondolkozzunk el azon, hogy mikor volt fékbetét vagy tárcsa cserélve az autón.
2. dolog: Érezhetően romlott-e a fékhatás az autón vagy nem? Van-e látható szivárgás a fékek környékén? Ha igen akkor az jelentheti azt, hogy szivárog a fékendszerünk ami nem játék. Ez az egyik ha nem a legfontosabb biztonsági berendezés az autónkon, így ha valahol szivárgást észlelünk fékeknél akkor azonnal vigyük (inkább vitessük) szervízbe az autót. Előfordulhat, hogy a fékfolyadék a fék munkahenger mellett “izzadja” ki magát és idővel lecsökken az olajszint, ez is egy olyan dolog mit műhely körülmények közt felújító készlettel vagy új féknyereggel orvosolni kell.
3. dolog: Volt-e cserélve a fékolaj a kocsinkon valamikor? Ennek az alkatrésznek is van csereperiódusa, ugyanis az üzemeltetésből fakadóan ez a folyadék is sok hőcikluson átmegy és idővel elhasználódik. A csere periódus modellről modellre változik, így megfelelő információért itt is a kézikönyvhöz kell fordulni vagy a gyártóhoz.
Ha észleljük a folyadékszint csökkenését akkor és csakis akkor érdemes utántölteni a fékfolyadéknak ha az vészesen megközelítette a minimum értéket. Ha az alá csökken a szint akkor a fék fellevegősödhet ami elégtelen fékhatáshoz vezethet. Ekkor minden képpen töltsünk rá a szintre a megfelelő fékolajjal. Ennek a fékolajnak a milyenségét általában elmondja a fékfolyadék tartály sapkája (nálam DOT-4).
Fontos! Utántöltés közben fokozottan figyeljünk arra, hogy a fékfolyadék roncsolja a fényezést! mindenképp ügyeljünk arra, hogy ne kerüljön fényezett felületekre!
Fontos! A fékfolyadék mérgező! Ügyelj rá, hogy ne menjen a szemedbe vagy szádba!
Szervó olaj (manapság nem minden autónál kell): Nem kell? De nincsenek manapság kormányszervó nélküli autók?! Ez igaz viszont ebben a dologban elég rég óta jelen van az elektromos rásegítés ami manapság szinte teljesen kiszorította a hidraulikus szervó kormányokat. Viszont még mindíg sok olyan autó van (mint Patresz is) amik a régi megoldást alkalmazzák. Ezeknél az autóknál a kormánymű szervó olajának is van egy tartálya.
Itt is hasonló dolgok vannak mint a fék esetében annyi különbséggel, hogy a kormányzás úgy van megoldva, hogy ha el is megy a szervó hatás a jármű akkor is irányítható marad (csak meg fog izzasztani), szóval szervó nélkül használható a verda csak nem praktikus 🙂 .
Csere periódusai vannak (2-4 évente érdemes lecserélni) viszont amennyire tapasztaltam nemigazán csináltatja senki. Ha a szint a minimum felé vándorol akkor érdemes a megfelelő olajjal utántölteni, viszont itt is érdemes akkor megvizsgálni, hogy hova tűnik a rendszerből az olaj ugyanis ez is egy zárt rendszer alapjáraton.
Hűtőfolyadék: Nos, ez is egy olyan dolog amit már érintettem a blogon részletesebben, ha szeretnél többet tudni az autók hűtőrendszeréről és annak működéséről akkor azt itt megteheted. Így itt most nem is annyira akarok hosszasan tárgyalni a hűtőfolyadék fontosságáról és tulajdonságairól. A lényeg az, hogy ez a folyadék biztosítja azt, hogy a motorunk megfelelő hőmérsékleten üzemeljen ezzel biztosítva a lehető legkedvezőbb üzemi feltételeket számára.
Ha alacsony a szintje a hűtővíznek akkor az produkálhatja a hűtő ventillátor gyakori bekapcsolását illetve a motor túlmelegedését. Ezért érdemes időnként ellenőrizni a szintjét. Érdemes észben tartani, hogy alapjában véve a hűtővíz nem csapvíz, hanem ioncserélt víz és fagyálló keveréke, így elsősorban ezekből lenne érdemes utántölteni is. Nyilván, ha nagyon alacsony a szintje és Jászladányon vagy hajnal 2-kor akkor töltsd bele a mentes szentkirályit, de ha nem ez a helyzet akkor a fentebb említett dolgokat használd.
Keverési arányba meg ilyenekbe nem megyek bele mert a hűtőrendszerekről szóló bejegyzés kitér rá.
Fontos! A hűtőrendszerben lévő forró folyadék nyomás alatt van! MINDÍG várd meg amíg lehűl a motor mielőtt kinyitod a kiegyenlítő tartályt! Ha ezt elmulasztod akkor súlyos égési sérüléseket szenvedhetsz! Mindíg tartsd szem előtt a saját és mások testi épségét!
Ablakmosó folyadék: Ebből a felsorolásból talán ez a legegyszerűbb és mindenki által ismert fajta. Amennyiben alacsonyan van a szintje akkor a műszerfalon megjelenik az ablakmosó folyadék szintjét jelző kis piktogram. Ekkor megvesszük a nekünk tetsző ablakmosó folyadékot és beöntjük a tartályba.
Az egyetlen dolog amire figyelni kell, hogy itt is van téli és nyári ablakmsó. Azért érdemes ezt figyelembe venni mert a nyári ablakmosó elég könnyen bele tud fagyni a tartályba télen és akkor nehézkes lesz az ablaktörlés.
Ezzel szerintem a mai bejegyzés végére is értünk. Remélem tetszett és találtál benne számodra hasznos infókat. Ha gondolod időzz még el a blogon és nézz körbe a többi bejegyzésben is! És mint mindíg ha van valami amit javasolnál, megkérdeznél vagy szeretnél látni a blogon akkor bátran írj kommentet!
Vélemény, hozzászólás?