Az elmúlt hetek elgondolkoztattak azon, hogy vajon ez az egész szituáció a korona-vírus kapcsán milyen hatással lehet az autószerelőkre, hiszen ott a #maradjotthon az egyenlő azzal legtöbb esetben, hogy a szerelő nem fog tudni dolgozni sem. Ebben a posztban megosztom veletek mit találtam elérhető infót ezzel kapcsolatban és, hogy mik az én gondolataim…

Most átugranám a “mi a koronavírus” részt ebben a bejegyzésben, mert úgy gondolom, hogy mindenki tisztában van mára azzal, hogy mi a helyzet.

Ami engem elgondolkoztatott az a vírus elleni védekezés által okozott hatások, legfőképp az autóiparban illetve a műhelyekben. Hiszen ez a szegmens elég nyílvánvalóan ki van téve a kijárási korlátozások okozta hatásoknak.

Mindenképpen előrebocsájtanám, hogy nem vagyok expert ebben a témában, viszont mindenképpen szerettem volna leírni a gondolataimat ezzel kapcsolatban.

Annak érdekében, hogy képet kapjak az itthoni helyzetről, körbenéztem a neten van-e jelenleg bármi információ arról, hogy mennyire sújtja az autószervízeket és az ott dolgozókat a vírus miatt kialakult helyzet. Az egyik erre irányzott cikk amit találtam az a pénzcentrumon volt. Ebben leírják, hogy a koronavírus miatt elrendelt kijárási korlátozás kimutathatóan érinti az autószervízek és az ott dolgozók mindennapjait. Ott mint irányszám azt írták, hogy jelenleg a szervízek nagy része 10-30%-on üzemel… Ami hihetetlenül alacsony szám, de persze teljesen érthető, hiszen jelenleg mindenki próbálja a saját biztonságát előtérbe helyezni mégjobban így kevesebben is járnak szervízbe is. A linkben szereplő cikkben azt írják, hogy a legjobban a kisebb autószerelő műhelyek vannak nehéz helyzetben a jelenlegi helyzet miatt. Ami szintén érthető, hiszen nagy általánosságban a magán vállalkozások vagy kkv-k esetében sokkal szűkebb költségvetéssel dolgoznak a cégek mint amikor mondjuk egy nagy Franchise által működtetett cégről beszélünk vagy egy márkakereskedés márkaszervizéről.

Viszont nem is olyan rég olvastam egy cikket azzal kapcsolatban, hogy Magyarországon majdnem 70%-a az autósoknak a kisebb műhelyeket részesíti előnyben a márkaszervizekkel szemben. Ami magyarázható sok dologgal, többek közt az árkülönbséggel, idős autóállománnyal itthon (amit nem éri meg márkaszervízbe vinni) illetve egyéb tényezők is szerepet játszanak természetesen. Viszont amiért ez a szám most érdekes az az, hogy amennyiben 70%-nyi vevő választ kisebb műhelyeket akkor pont az a cégréteg a legveszélyeztetettebb amelyik keresett lenne alapjáraton…

Miért vannak bajban a szerelők most?

Azzal, hogy a munkábajárást korlátozták illetve sok helyen a cégek álltak le, sok dolog megváltozott elsőként a vevők körében.

Több ember fizetés nélküli szabadságra, rendes évi szabadságra lett küldve, rosszabb esetben el lettek bocsájtva. Ez egy olyan időszak ami teljes mértékben kiszámíthatatlan mindenki számára. Ha pedig megnézünk egy átlagos magyar háztartást akkor elmondhatjuk, hogy nagyon kevés embernek van felhalmozott tartaléka ilyen esetekre. Nem is csoda. Figyelembe véve, hogy jelenleg nem is látjuk mikor érhet véget a kijárási korlátozás így az tuti, hogy legtöbbünk nagyon bizonytalan helyzetben van ebben az időszakban. Ilyenkor a legtöbb ember átgondolja a kiadásait és beljebb húzza a nadrágszíjjat. Ezeknek a házi költségvetés “kurtításoknak” általában azok a dolgok esnek áldozatul amelyek a legkevésbé “fájnak” ha nincsenek az életünkben nap mint nap. Ilyen dolog a kocsik szervízelése is. Erre nyílván hatással van az is, hogy a kormány kitolta a tolerancia időszakot a műszaki vizsgák lejáratával kapcsolatban, de ez nem oka semminek (véleményem szerint) ez csak egy intézkedés ami azt hivatott szolgálni, hogy aki tart attól, hogy az ügyfél váróban esetleg elkaphatja a betegséget akkor ne kerüljön hátrányos helyzetbe emiatt. De ez persze kétélű kard amiatt, hogy így természetesen még kevesebb ember indul el a műhelyekbe.

Természetesen előfordul, hogy egy műhelynek vannak olyan munkái melyek kitartanak még egy darabig, esetleg szerződéses partnere egy cégnek a műhely. Viszont ezek maximum abban segíthetnek, hogy akörül a 10-30% körül alakuljon a bevétel.

Ebből adódóan sok műhelynél próbáltak lépni valamilyen úton-módon annak érdekében, hogy valamennyire fenntartsák a folyamatos bevételi lehetőségeket vagy csökkentsék a kiesést. Hallottam olyan cégekről ahol teljes védőfelszerelést, maszkot adtak a szerelőknek és minden autón ami beérkezett elvégeztek egy ózonos belső fertőtlenítést. Ez szerintem abszolút egy pozitív törekvés volt arra, hogy megtartsák (vagy megpróbálják) a vevők és a szerelők bizalmát is. Természetesen voltak nyerészkedők is akik megpróbáltak ebből is hasznot húzni (COVID-elleni tisztítást reklámozott egy cég) amit teljes mértékben elítélek mind etikai mind a szakma megítélésére gyakorolt hatása miatt is!

Ennek ellenére az emúlt héten nagyon sok olyan hírt és beszélgetést hallottam, hogy elkezdődtek a leállások és elbocsájtások is. Ez egy iszonyat durva időszak a szakmában! Sok szakember maradt most munka és bevétel nélkül és sok csoportban hallani a (jogos) felháborodást. Sok teljesen “unfair” történetet hallani ahol egyik napról a másikra bocsájtanak el embereket vagy küldenek fizetés nélküli szabadságra.

A helyzet az, hogy hihetetlenül együttérzek azokkal a szakemberekekkel akik most nehéz helyzetbe kerültek és nagyon remélem, hogy mihamarabb kilábal ez az üzletág ebből a szituból! Viszont az sem lenne jogos ha minden céget lehordanánk a sárga földig azért mert az üzleti érdekeiket védik adott esetben.

Káros hatásai ennek az időszaknak szerintem

Az elmúlt 2-3 évben nagyon jó volt látni, hogy megerősödött az autóipar és folyamatosan csurig voltak a műhelyek! Viszont most újra egy hihetetlen nehéz helyzet előtt áll mindenki aki ebből a világból keresi a kenyerét. A csoportos leállások és elbocsájtások a munkanélküliségen kívül más negatív hatásokkal is szolgálnak. Ilyen például az szerintem, hogy sok munka nélkül maradt szerelő kényszerül arra, hogy elkezdjen “fusizni”, hiszen basszus az otthon ülésből nem lehet kenyeret venni a boltban. Viszont az elkövetkező időszak így megint visszahozza egy magasabb szintre a fekete munkát, ami hosszútávon nagy problémát jelenthet mind az országnak mind pedig az így dolgozó embereknek. De ebben a helyzetben az a nehéz, hogy ez kábé a 22-es csapdája… Azok akik most nehéz helyzetbe kerültek nem ülhetnek tétlenül, valószínűleg csalódtak abban a cégben aminél dolgoztak és nem látszik jelenleg olyan fény az alagút végén ami segíthetné ezeket az embereket.

Mi lehetne a megoldás?

Fene tudja én csak egy hobbi blogger vagyok aki szereti és szívén viseli az autószerelés és a szerelők sorsát… Svédországban a kormány meg tudta lépni azt, hogy egy olyan segélycsomagot biztosítson (üzletágtól függetlenül), hogy azokank a cégeknek akik a vírus miatt nem tudják folytatni az üzleti tevékenységüket azoknak a csökkentett fizetésű / fizetetlen szabadságra küldött alkalmazottainak bérét kipótolja. Legtöbb esetben ez 92,5% körüli fizut jelent a kintieknek. Természetesen nem árulok el nagy titkot azzal, hogy Magyarország gazdasági ereje és tartalékai jelentősen különböznek a Svédtől, így valószínűleg erre nem lesz itt példa sajnos. Az én véleményem az, hogy ezt az időszakot csak túlélni lehet vagy kell. A jövőben pedig remélem, hogy sokan jobban szem előtt tartják majd azt, hogy nem akarnak ilyen helyzetbe kerülni ismét és aszerint kezdik újra a melójukat amikor ez az egész végetér.

Jobban szem előtt tartják? Miről beszélsz?!

Én abban reménykedem, hogy több szerelő veszi észre azt, hogy mennyire kiszolgáltatott helyzet az amikor (a nagyobb fizu igéretéért cserébe) belemennek a szürke foglalkoztatásba. Vagyis amikor jól megegyezik valaki a főnivel, hogy bejelentik 50-100-200000 Ft-ra (nem tudom mennyire de gondolom a törvényileg engedett minimumra) aztán a többit megkapja borítékban… Ne értsetek félre, nem azt akarom, hogy kevesebbet keressen valaki… Viszont amikor valaki munkaképtelen lesz (bármilyen okból) akkor minden juttatása legyen az végkielégítés, táppénz bármi az alapján lesz számolva ami a munkaszerződésében van! Ezen felül mindannyiunknak (szakmától fügetlenül) fontos több figyelmet fordítanunk arra, hogy legyen valamennyi vésztartalékunk olyan időszakokra amikor beüt a szar.

Zárásképpen annyit mondanék, hogy nagyon remélem mindenki aki érintett a vírus miatti nehézségek kapcsán mielőbb ki tud lábalni ebből a nehéz időszakból! Én úgy hiszem, hogy amint eltörlik a korlátozásokat nagyon hamar vissza fog állni a normális állapot (hiszen akinek lejárt annak utána tuti kell a műszaki 🙂 ) de addig is ki kell tartani.

Mindannyiótoknak nagyon sok kitartást és hamar javuló időszakot kívánok!

Ha hozzáfűznél valamit a bejegyzéshez tedd meg kommentben bátran! vagy keress meg Instán!