Huhú.. Hamarosan abba az időszakába lépünk az évnek amikor nem lehet majd időpontot kapni egyik autószerelő műhelybe sem (legalábbis ahol cserélnek kereket). Szépen rövidülnek a nappalok, hűl az ídő és hamarosan 7 fok alá csökken a hőmérséklet is. Ekkor még a legtöbben gondosan ügyelnek, hogy ne menjenek el lecserélni a gumikat a verdákon… Általában megvárják amíg leesik az első hó és szépen összeverődik mindenki a gyorsforgalmin egy jó kis egymás anyját szídó flash-mob formájában. Nos ezt megelőzendő szeretnék ezzel a bejegyzéssel egy kis infót adni nektek arról, hogy mikor és miért érdemes lecserélni a nyári gumikat télire.

Miért kell lecserélni a gumit télen?

Ennek több oka is van. Egyik az, hogy a nyári gumi a téli hideg idő hatására megkeményedik és elveszíti a tapadását, ezáltal megnövekszik a fékút és balesetveszélyes lehet az alkalmazása. A másik az, hogy a téli gumi nem csak összetételében hanem kialakításában is különbözik a nyári gumitól. Nézzétek csak meg, hogy a téli gumikon sokkal több barázda és csatorna található ami elősegíti a nagyobb tapadás kialakítását a hóban vagy latyakon. És természetesen a téli gumik összetétele is úgy van megalkotva, hogy alacsony hőmérsékleten is lágyak, rugalmasak maradjanak.

A fenti képen látható, hogy mennyire különbözik a téli és a nyári gumiabroncsok futófelülete. Talán így a legegyszerűbb megkülönböztetni egymástól a kettőt amúgy. Itt is egyből szembetűnő, hogy a téli gumi futófelületén sokkal több borda és bevágás van mint a nyárin. Ennek oka az, hogy ezzel is segítik a tapadást illetve, hogy az abroncs még optimálisabban vezesse el a nedvességet.

Mikor kell lecserélni?

Na ez is egy olyan darázsfészek amibe mindenki más oldalról nyúl bele… Van aki betartja az ajánlott hőmérsékleti normát és amikor az átlaghőmérséklet 7 fok alá csökken lecserélteti a gumikat. Van aki hazárdírozik és addig vár amíg le nem esik az első hó… Na meg van aki vissza se rakatta a nyárit így most tökre örül magának, hogy mennyire jó is lustának lenni (ez azért nem annyira jó megoldás 🙂 )…

Általánosan elfogadott ajánlás az, hogy amikor az átlag hőmérséklet 7 fok alá csökken akkor érdemes a gumikat lecseréltetni, ezzel is biztosítva, hogy a járművünk alkalmas a közlekedésre télen is. Sokan támadják ezt a dolgot, hogy ezt csak a nagy gonosz gumiabroncs gyártók találták ki, hogy hamarabb kopjanak a téli gumik meg minden… Természetesen ezt a tézist se alátámasztani se megcáfolni nem tudom, viszont úgy gondolom, hogy abban egyet lehet velem érteni, hogy a legkisebb hóban vagy dérben sem túl jó dolog nyári gumikon közlekedni mert tényleg semmi tapadásuk nincs. Ebből adódóan én sem szeretem megvárni amíg 0 fok körülire csökken a hőmérséklet mert nem szeretnék abba a csapdába esni, hogy elindulok reggel száraz utakon melóba, napközben leesik a hó és nemtudok hazamenni mert csak egyhelyben állva forognak a kerekeim a kocsi alatt a Hungárián (tudom mazsola vagyok… de családom van és ők jobban szeretik az apjukat és férjüket egyben tudni…). Természetesen mint mindenre erre is egy csomó tesztet csináltak már, hogy mekkora is a különbség a téli és a nyári gumik viselkedésében hideg időben. Itt leginkább arra mennek ki a tesztek, hogy bemutassák mennyivel hosszabb a fékút és mennyivel kisebb a tapadás  a gumikon ha az ember nyári gumit használ télen.

Lényeg a lényeg, hogy a téli gumiabroncsok havas, jeges útviszonyoknál radikálisan csökkentik a fékutat. Csak példaként a mérések szerint havas útviszonyok mellett 50 km/h-ról egy autó nyári gumival 43 m alatt áll meg míg ugyanaz az autó téli gumival 35 m alatt képes megállni. Az simán egy autónyi távolság… érdemes ebbe belegondolni.

Sajnos ez sem teljesen igaz így. Jó lenne, ha így működne a dolog. Viszont a helyzet az, hogy annak érdekében, hogy megalkossák a gyártók a négyévszakos gumiabroncsokat ezzel egy amolyan arany középutat mutatva az embereknek, mind a két abroncs (téli és nyári) jó tulajdonságaiból el kell engednünk párat. A következő grafikont az Autobuild készítette arra vonatkozóan, hogy miként teljesítenek a különböző abroncsok más és más időjárási viszonyok mellett.

Ami igazán érdekes az az, hogy a tesztjeik szerint a téli gumik igazából tapadás tekintetében max 10-15%-al gyengébbek nyári, vagy száraz körülmények közt  a nyári guminál (mondjuk itt az is látszik, hogy maga a négy évszakos gumi is egész jól helyt áll az elején) ellenben a téli körülményeknél messze kidomborodik a téli gumik előnye mind kettő riválissal szemben. A négyévszakos gumi például a havas kanyarodási teszteknél már drasztikusan romló teljesítményt mutat. Nyilván ez is közre játszik abban, hogy nemigazán terjedtek el a négyévszakos gumik soha sem…

Néhány dolog arról, hogy a téli gumik miért is működnek jobban hideg körül mények közt mint a nyári és négy évszakos társaik.

A téli abroncs bordázatáról már beszéltem egy kicsit viszont nem (csak) az teszi a jó téli gumit. A lényeg inkább ezeknek az abroncsoknak az összetételében van, amit úgy alkotak meg, hogy ne keményedjenek meg a fagypont alatti hőmérsékletben sem. Ez a tulajdonságuk segít abban, hogy megfelelő legyen a tapadásunk mindíg. Vizsgálatok során kimutatták, hogy a prémium és alap téligumi modellek közt tényleg van minőségi különbség (cirka 15%) így érdemesebb a nevesebb márkákat választani (ha megtehetjük…).

Érdemes a téli gumiknak valamivel keskenyebbnek lenniük mint amit nyáron használunk, annak érdekében, hogy így is segítsük azt, hogy a gumi ki préselje maga alól a havat és latyakot menet közben. Nagyságrendileg ha a nyári abroncsod 215 mm széles akkor érdemes egy 205 vagy 195-ös gumit használnod télire (tudom virslik lesznek a BMW-n… én is sajnálom…:) ).

Habár sok ember fejében még mindíg felesleges pénz kidobásnak tűnhet (szarul néz ki leírva de nekem is több ismerősöm van aki úgy gondolkozik, hogy ha jól vezetsz nem kell téli gumi…) cserélgetni a táli-nyári gumikat, de ha egyszer vezetsz télen úgy, hogy megfelelő téli gumi van a verdán, szerintem soha többet nem akarsz nélüle útnak indulni télen!

Van véleményed a bejegyzéssel kapcsolatban? Szerinted a négyévszakos gumi király? írj egy kommentet!