Ha követitek a Blog Instagram oldalát akkor tudhatjátok, hogy van egy pár olajfolyás a motortérben ami #PatrikRockStar-t illeti. Ezek közül az egyik a szelepfedélnél található. Így ebben a bejegyzésben azt írom le, hogy miképpen cseréltem ki ezt a tömítést a kis 2001-es Mitsubishi Space Star 1.9 dízelen.

A művelet maga nem egy összetett dolog. Amire viszont figyelni kell az olajfolyással kapcsolatos problémák elhárításánál az az, hogy helyesen be tudjuk határolni honnan indul a probléma.

Erre legáltalánosabban azt szokták javasolni, hogy amennyiben olajfolyást tapasztal a motortérben valaki és a sok szennyeződés miatt nem lehet megállapítani honnan indul a szivárgás akkor le kell mosni a motort, majd néhány nap után le kell ellenőrizni, hogy honnan indul a probléma.

Ami fontos, hogy nem szabad elhamarkodottan nekiugrani a motortér szétborításának mert akkor lehet, hogy hiába dolgozott az ember a végén.

Így mielőtt nekilátnánk érdemes átgondolni és megvizsgálni 1-2 dolgot:

  • Milyen színű folyadékot “ereszt” az autó?
    Amennyiben a verda egy éjszakai állás után nyomot hagy a parkolóban akkor érdemes egy karton lapot alá tenni estére és megvizsgálni milyen színű folyadék találja meg az útját a külvilágba. Hiszen a váltóban, kormány rásegítőben (hidraulikus szervó esetén), motorban, fékrendszerben, hűtőrendszerben más és más színű folyadék található.
  • Motortér melyik részénél jelentkezik a folt a kocsi alatt?
    Váltó felöli oldalon, motortér elejénél, hátuljánál, olajszűrő környékéről vagy a leeresztő csavarnál? Ez mind-mind fontos információt adhat a szivárgás helyének megtalálásához.
  • Hagy egyáltalán nyomot a földön a szivárgás vagy nem?
    Ez leginkább azt tudja megmutatni, hogy mennyire erős a folyadék veszteség. Kisebb szivárgások amennyiben a motortér felső részéről indulnak van, hogy csak megtapadnak a motorblokk oldalán de nem jutnak le kocsi alá. Érdemes figyelembe venni, hogy amennyiben van a kocsin alsó motortér burkolat akkor előfordulhat, hogy nem látunk a kocsi alatt foltot mert a burkolat felfogja azt.
  • Hol van a szivárgás legmagasabb pontja?
    Sok esetben egy kisebb szivárgás is ha nincs elhárítva akkor teljesen össze tudja piszkítani az egész motorteret, ilyenkor érdemes arra törekedni, hogy megtalálja az ember a szivárgás legmagasabb pontját.
  • Észlelhető csökkenés a folyadékok szintjében?
    Nyílván ha izzadja magából valamelyik folyadékot a verdánk akkor annak az adott folyadék szintjére hatással kell lennie. Ezért érdemes lecsekkolni azt is, hogy észlelhető-e a folyadékszintekben változás.

Az én esetemben amikor körbejártam #PatrikRockStar-t eléggé körbenéztem a motorteret is amikor összeállítottam a hibalistát a verda kapcsán. A szemrevételezés alkalmával arra jutottam, hogy a motorblokk elején végig futó olajszivárgás legmagasabb pontja a szelepfedél tömítés váltó felöli sarka. Így meg is rendltem a tömítés készletet hozzá.

Tömítés készlet kapcsán érdemes egy dolgot megjegyeznem. Amikor az alkatrészt vadásztam természetesen több lehetőség is feljött amelyek választhatóak lettek volna. Volt ahol csak az ár volt más, de volt ahol a csomag tartalma is. Mindenképpen azt a csomagot érdemes itt megrendelni ami tartamazza a szelepfedelet rögzítő 3 torx csavar tömítését is. Lehet, hogy egy kicsivel olcsóbb amiben nincsenek benne ezek a tömítőgyűrűk, de nem éri meg ezen spórolni hiszen nagy valószínűséggel ezek a tömítések is előbb-utóbb meg fogják adni magukat és akkor lehet megint szétszedni mindent.

Szerszámok:

  • 1/2″ racsni
  • 1/2″ hosszabbító
  • 1/4″ racsni
  • 1/4″ hosszabbító
  • 11mm-es dugókulcs (1/4″)
  • TX 50 Torx fej
  • TX 40 Torx fej
  • lapos fejű csavarhúzó
  • féktisztító
  • törlő rongy
  • zseblámpa (opcionális)
  • gumikesztyű (opcionális)
  • mágnes (opcionális)

Az 1/4″-os szerszámok helyettesíthetőek egy 11 mm-es csillag-villáskulccsal is. Nyílván a racsni gyorsabb.

Alkatrész:

  • Szelepfedél tömítés (ELRING 736.190)

Magát a műveletet a következő képpen végeztem el:

Fontos!

Amit itt leírok azt a saját autómon csináltam és szórakoztatási célból osztom meg. Senkinek nem javaslom, hogy szaktudás nélkül dolgozzon az autóján, amennyiben úgy dönt valaki, hogy az itt leírt műveletet elvégzi azt saját felelősségre teszi az esetlegesen felmerülő anyagi, tárgyi vagy személyi sérülésekért vagy káreseményekért nem vállalhatok felelősséget! Mindenkit arra bíztatok, hogy tapasztalat és szaktudás hiányában ne lásson neki az autóját szerelni!

Ármtalanítottam a verdát

Mivel a művelet folyamán meg kellett bontanom pár elektromos csatlakozót így érdemes az akkumulátort eltávolítani a motortérből. A biztonság kedvéért érdemes várni 10-15 percet mielőtt megbontanánk más elektromos csatlakozót.

Leszedtem a motorburkolatot

A Space Star-on a felső burkolatot három darab TX40 csavar tartja a helyén ezeket kiszedve le lehet emelni a helyéről a burkolatot. Érdemes figyelni arra, hogy az ember ne hagyja el a gumi “pogácsákat” amik a burkolatot támasztják alá.

Kicsit takarítottam

Mivel le kell szedni a szelepfedelet érdemes előre gondolkozni és eltávolítani minden olyan esetleges szennyeződést ami a szerelés közben beeshet a vezérműtengelyekhez. Erre lehet vizbázisú zsíroldót, lágyabb sörtéjű drótkefét vagy szivacsot és törlőrongyot használni.

Meglazítottam az emelő szemet

A szelepfedél felett van egy konzol egy emelő szemmel, ez a konzol pont annyira fedi a szelepfedél síkját, hogy megnehezíthesse az alkatrész ki és később beszerelését. Ezért konzol két darab 11 mm-es csavarjai közül a felsőt kiszedtem az alsót pedig meglazítottam. Így szépen el lehetett mozdítani a konzolt az útból, ezzel több helyet biztosítva a művelethez.

Megjegyzés: A lenti kép még a szétszedés előtt készült ugyanis eléggé macerás amikor olajos meg piszkos kézzel kellene mahinálni a kameránál.

Kiszabadítottam a kábeleket

A szelepfedél eltávolításához úgy tudunk elegendő helyet szerezni, hogy a motor kábelkötegét felhajtjuk. Ehhez ki kell oldani pár rögzítést ami a kábeleket a motorhoz rögzítik. Ehhez használtam a lapos fejű csavarhúzót.
Fontos! Ezek a rögzítők legtöbb esetben műanyagból vannak és idősebb autókon nagyon könnyen törnek. Mindenképp óvatosan kell bánni velük.

És még egy pár csatlakozót 🙂

Ahhoz, hogy több helyet nyerjek az alkatrész (szelepfedél) kiszereléséhez széthúztam a befecskendezők csatlakozóit is. Alapjában véve a kábelek elég jól kiadják melyik hova tartozik az injektorok közt de meg lehet jelölni őket biztos ami biztos.

Fontos! Mivel minden csatlakozó műanyag ezért itt is nagyon óvatosan jártam el, nem kellett hozzá csavarhúzó és semmi féle nagy erőltetés. Kézzel benyomva a rögzítő fület szépen szét lehetett húzni a csatlakozókat.

Amint az összes csatlakozót széthúztam, már volt annyi “játék” a kábelben, hogy azt óvatosan feljebb tudjam húzni. Nem erőltettem, nem rángattam, szépen meggondoltan arrébb húztam mindent, hogy több helyem legyen.

Kiszedtem a szelepfedél csavarokat

TX50-es torx csavarok tartják a helyén a szelepfedelet (3 darab). A jobb hozzáférés érdekében hosszabbítót használtam. A szélső csavarokat lazítottam meg először aztán a középsőt. Miután mind a három csavar meglazult egymás után kiszedtem őket.

Leszedtem a szelepfedelet

Mivel a hosszú évek folyamán rendesen összegyógyult a tömítés és a szelepfedél ezért nem lehetett csak úgy simán kiemelni a helyéről a szelepfedelet. A nyíllal jelölt helyre oda támasztottam egy kalapács (fa) nyelét és egy másik kalapáccsal elkezdtem azt kocogtatni. Nem kellett agyonverni csak néhány kontrolált koppintás kellett ahhoz, hogy kiszabaduljon az alkatrész.

Szelepfedél tömítést kiszedtem

A szelepfedél eltvolítása után a tömítés a motoron maradt a neki kialakított járatban. A tömítést óvatosan eltávolítottam a helyéről ügyelve arra, hogy egyben maradjon és ne sodorjak a vezérműtengelyek közé semilyen szennyeződést a kiszerelés közben. Ezután egy tiszta ronggyal letakartam a vezérműtengelyeket, hogy ne eshessen bele semmi szennyeződés.

Megtisztítottam az alkatrészeket

Érdemes a szelepfedelet legalább azokon a részeken ahol a tömítés és az alkatrész találkozik megtisztítani. Ennél a motornál a tömítés nincs ragasztva így én egy kis zsíroldót és féktisztítót alkalmaztam erre a célra. Ugyanígy megtisztítottam a motor felöli oldalon is a tömítés helyét. Személy szerint én szeretem egy kicsit megtisztítani azokat az alkatrészeket amelyeket leszedek a vedáról ezt megtettem a szelepfedéllel is.

Kicseréltem a tömítéseket

Ennél a motornál a hengerfej felöli oldalon van kialakítva a tömítés helye így az új tömítést oda kellett helyezni. Igyekeztem minél jobban pozícionálni a tömítést annak érdekében, hogy ne mozduljon el a helyéről miközben visszateszem a szelepfedelet, de nem használtam semmi féle ragasztóanyagot. Amikor a tömítés a helyén volt akkor magán a szelepfedélen is kicseréltem a rögzítőcsavarok tömítéseit.


Megjegyzés: A fenti képen a régi tömítések láthatóak, de a nyilakkal megmutattam melyek amiket cserélni kellett.

A szelepfedél tömítés pozícionálása során arra kellett figyelni, hogy a fenti képen nyíllal jelölt résznek a tűzfal felé kell lennie. Itt is a régi tömítés van a képen, de a lényeg ezen is látszik.

Visszatettem a szelepfedelet

Az alkatrész pozícionálása közben arra kellett figyelni, hogy ne lökjem ki a helyéről a tömítést. Ez egy kicsit sziszifuszi dolog de lehet csak a saját paranoiám miatt. Sokszor ellenőriztem, hogy minden rendben legyen.

Visszatettem a rögzítőcsavarokat

Három darab csavar rögzíti az alkatrészt. A középsőt tettem a helyére először majd a két szélsőt. Itt még nem húztam meg őket csak kézzel. Miután az összes csavar a helyén volt lehúztam a csavarokat a megfelelő meghúzási nyomatékra. Itt is a középsővel kezdtem majd a két szélső következett.

Mindent visszatettem a helyére

Innentől igazából nincs varázslat a dologban mert mindent csak visszatettem a helyére ahol volt. Először a befecskendezők csatlakozóit, majd a motor kábelkötegét vezettem vissza a helyére és rögzítettem a lefogatási pontokon ezután jött a motor emelő szeme és végül a motorburkolat és az akkumulátor.

Ha csak ennyi dolog lenne #PatrikRockStar kapcsán a teendő akkor mostmár csak annyi lenne hátra, hogy csekkolom az olajszintet és beindítom a verdát az esetleges tömítetlenségek leellenőrzése végett.

Persze, ezen a kis Mitsubishin több dolog van még (többek közt az olajteknő tömítés is el ment vadászni) a motortérben, így ez most várat magára amíg azzal meg nem vagyok. 🙂

Köszi szépen, hogy elolvastad a bejegyzést, ha gondolod írj hozzászólást bátran illetve ne felejtsd el lecsekkolni a blog Instagram és Twitter oldalát!