Nemrég az első stabilizátor pálcákat cseréltem le családunk Mitsubishi Colt-ján akinek (igen ő nem egy tárgy csupán… 🙂 ) fedőneve Bubi. Bubi egy 2006-os Mitsubishi Colt CZ3 az 1,5 literes DiD motorral szerelve. Nemrégiben előjött az első futómű felől egy nem túl hangos ámde meglehetősen zavaró hang amikor fekvőrendőrön vagy egyéb út egyenetlenségen hajtottunk át. Az autó bal elejénél jelentkezett a hang ami leginkább ropogáshoz hasonlítható lenne. Ennek okán el is neveztük ropi hangnak… 😀 Ebben a bejegyzésben tehát arról olvashattok, hogy miképpen szüntettem meg a mi kis Bubinkon a „ropi” hangot… 🙂
Maga a hibajelenség beazonosítása számunkra már nem volt különösebben nehéz, mert amennyire mi tapasztaltuk ez az alkatrész a mi kis kocsinkon kb fogyó eszköz. Na jó azért túlzok, de a magyar utak folytonossági hiányosságai (kátyúk) igencsak megtornáztatják a futómű ezen alkatrészeit. Mint írtam a bejegyzés elején amikor megjelenik a hiba akkor egy határozottan elölről érkező ropogó hangot lehet hallani, leginkább akkor amikor valami féle emelkedőre vagy út egyenetlenségre hajt fel az ember.
Mi is a stabilizátor pálca feladata?
Tulajdonképpen ez az alkatrész köti össze (jelen esetben az első) stabilizátor rudat és az alsó lengőkart. Erre azért van szükség mert a stabilizátor kar csak úgy tudja ellátni a feladatát ha ez a kapcsolat létrejön. A stabilizátor rúd feladata az, hogy nagy sebességű kanyarodás illetve irány változás esetén az összekötött kerekeket a talaj felé „nyomja”.
A stabilizátor pálca hiba diagnosztizálása:
Általában addig könnyen megy a futómű zajok feltárása, hogy kiderítsük melyik irányból jön a hang. Itt is inkább azzal kapcsolatban igaz ez, hogy elölről vagy hátulról halljuk-e a hangot. A stabilizátor pálca meghibásodása esetén én eddig azt tapasztaltam, hogy elég könnyen be lehet lőni azt is a hang alapján, hogy a jobb vagy bal oldalon van-e a baj. Eddig király! Viszont ha valakinek nincs a „fülében a ropihang” 😀 akkor bizony meg kell nézni a futóművet közelebbről annak érdekében, hogy kiderítsük mi a baj.
Igazából ennek az alkatrésznek a diagnózisa annyiból trükkös, hogy csak akkor lehet megállapítani, hogy lóg-e a stabpálca az autón vagy nem, ha az adott kerék terhelés alatt van. Tehát ha megemeljük az autót akkor a kutyacsont be fog feszülni és nem lehet majd megállapítani egyértelműen a lógását. Ezért érdemes a kocsi megemelése után a lengőkar alá tenni egy emelőt és kicsit megemelni azt, ezzel levéve a terhelést a stabpálcáról. Ilyenkor már könnyedén az alkatrész megmozgatásával kideríthető, hogy lóg az adott alkatrész vagy nem.
Mielőtt belekezdenék abba miképpen cseréltem ki ezt az alkatrészt szeretném felhívni arra a figyelmet, hogy ezek a bejegyzések nem helyettesítik a megfelelő szaktudást, szerszámismeretet és szakmai tapasztalatot! Az autószerelés nem véletlenül egy szakma, így mindenkit arra kérek, hogy tapasztalat nélkül ne kezdjen bele a saját autójának szerelésébe! Habár a bejegyzésekbe beleírom én mit hogyan csinálok, de azért nem tudok felelősséget vállalni, ha nálatok valami rosszul sül el.
Bele is kezdek akkor abba, hogy miképpen kiviteleztem ezt a melót.
Amire szükségem volt:
Ami nincs rajta a képen az a krokodil emelő, tartó bakok és a kerékkulcs. Egyébként nemrég beszereztem egy hálózati áramról működő elektromos kerékkulcsot amit itt használtam először. Eddig meg vagyok vele elégedve!
Az E14-es torx fej nem biztos, hogy minden esetben szükséges, ez attól függ melyik márkájú stabilizátor pálca van az autón. Nekem most úgy alakult, hogy a bal oldalon kellett a torx fejet használnom a jobb oldalon viszont már a 6-lapfejű csavar volt használva.
Először is a hátsó kerekeket kiékeltem és behúztam a kéziféket. Majd megemeltem az autót és alábakoltam annak érdekében, hogy ne essen a szép arcomra az autó miközben dolgozom rajta. 🙂 Leszedtem az első kereket a kerékkulcsommal. (Nagyon sokat számít, hogy nem kell a földön előbb meglazítanom a csavarokat kézzel, majd megemelni az autót és ott levenni teljesen a csavarokat! Örülök ennek a szerszámnak!) Ezek után elém is tárult a feladat.
A stabilizátor pálca az ami összeköti a stabilizátor rudat és az alsó lengőkart.
Mivel a művelet mind a két oldali stabpálca esetében ugyanaz (a torx csavar kivételével) így csak az egyik oldalt fogom bemutatni. Mivel a futómű minden alkatrésze ki van téve az időjárási viszontagságoknak, ezért a legtöbb esetben a csavarok amikkel dolgoznunk kell általában rozsdásak szoktak lenni. Amit tenni szoktam mielőtt nekiugrok egy rozsdás csavarnak az az, hogy egy drótkefe segítségével megtisztítom valamennyire a csavart majd befújom WD40-el. Néhány perc múlva már neki is lehet látni az alkatrész kiszereléséhez.
Ami segíthet a kiszerelés közben az az, hogy terhelést adtam a stabpálcára miközben megpróbáltam leszerelni. Tehát, engedtem „lógni” a lengőkart ezzel terhelve a stabpálcát. Azt vettem észre ez segít abban, hogy lejöjjön a rögzítő csavar.
A kiszerelés során a csillag-villáskulcs segítségével fogtam meg a felső hatlapfejű csavart és egy 13mm-es dugókulcsot használtam a alsó csavaron.
Mivel a csavarok eleléggé rozsdásak voltak így számítottam rá, hogy nagy az esély arra, hogy elnyalódik az egyik anya vagy ilyesmi. Végül viszont egész könnyen kijött a helyéről a stabpálca.
Jó az egyik azért nem egyben…
De ettől függetlenül nem volt para a dolog. Nem kellett vele igazán kűzdeni szerencsére. Ezután megtisztítottam a lengőkar azon részét ahol a stabpálca felfekszik.
Ezután igazából nem volt nagy művészet összerakni a dolgokat. van 2 db fém alátét amit a kisebb „pogácsákba” kell rakni aztán csak alulról az egyik pogácsát átvezettem a lengőkaron ott ráhúztam a középső szilentet, majd a stabilizátor rúdhoz tettem a második kisebb gumi pogácsát.
Megjegyzés: Itt is érdemes a lengőkart megemelni az emelő segítségével annak érdekében, hogy az önzáró anyát rendesen fel tudjuk tenni a helyére.
Ezután igazából már csak fel kell tenni a kereket, leengedni a kocsit és nyomatékra húzni a csavarjait.
Szóval ennyi az egész. A ropi hang is eltűnt egyből szerencsére úgyhogy a javítás sikeresnek mondható! 🙂
Remélem tetszett ez a bejegyzés is!
Ha szeretnél dobj egy hozzászólást bátran!
Illetve ne felejtsd el megnézni a blog INSTAGRAM oldalát illetve ha van kedved csekkold le a TWITTER profilt is! 🙂
Ma délután kezdtem stab.pálcát cserélni az öreg Nubirán.2 óra szenvedés után adtam fel (vasárnap nem illik flexelni)miután a csavarokat kb. 3/4 -részig kitekertem,vissza,megint ki és tovább semmi.Utángyártott szar néhány éves,szerintem rozsdavírussal van megfertőzve.Ráadásul műanyag biztosítógyűrűvel szerelt anyával!Azt hittem könnyebb lesz mint a régieket.
A gyárit kicserélni egyszerűbb volt 5 éve.
Üdv.István!
Szia István!
Na igen, benne van a pakliban, hogy megszivatja az embert ez az alkatrész néha. 🙂
Érdemes megpróbálni (flex hiányában) ráfogni egy patent fogóval a szabaddá vált csavarmenetre esetleg, illetve mielőtt az ember nekiugrik érdemes lehet egy drótkefével letisztítani a kötőelemeket amennyire lehetséges.
Sok sikert a következő alkalommal! 🙂
Üdv,
Krisz