Nem hiszem, hogy magyarázatra szorul, miért jelent problémát ha nem hűt a klíma a kis Mitsubishi Colt-ban.

Természetesen a klíma rendszer egy autóban nem játék, így csak akkor nyúlok hozzá ha ehhez nem kell megbontani a klímaberendezés csöveit, ugyanis azt csak olyan helyen lehet elvégezni ahol megfelelő felszereléssel elvégezhető a feladat.

Van egy tippem mi lehet a baj, de ezt le kell tesztelni, szóval ne is húzzuk az időt, teszteljük le, hogy jó-e a sejtésem a lehetséges hiba kapcsán…

A videót itt találjátok:

Aki pedig szeret olvasni annak összeszedtem a lényeget lentebb.

AMIT TAPASZTALTAM A HIBA KAPCSÁN

  • Az A/C gomb bekapcsolása után is csak meleg levegőt fúj az autó.
  • Az A/C gomb bekapcsolása után nem hallható a klímakompresszor bekapcsolásának hangja.

AMIT MEG TUDTAM ÁLLAPÍTANI SZEMREVÉTELEZÉSSEL

  • Szemmel látható szivárgásra utaló jel nincs a klíma alkatrészeinek környékén.
  • A klíma magas és alacsony nyomású csatlakozói jó állapotban vannak és a kupakok is a helyükön vannak.
  • A hosszbordás szíj a helyén van.

AMIT NEM LEHET MEGÁLLAPÍTANI MEGFELELŐ KLÍMASZERELŐ ESZKÖZÖK VAGY A RENDSZER MEGBONTÁSA NÉLKÜL

  • Megfelelő mennyiségű klíma közeg van-e a rendszerben.
  • Tartja-e a megfelelő nyomást a rendszer.
  • A kompresszor megfelelően működik-e.

MIT LEHET TENNI EZEN INFÓK ALAPJÁN?

Nos, a fent említett dolgok és hibatünetek alapján a következő következtetéseke tudom levonni. A fenti hibákat okozhatja az, hogy:

  1. Nincs megfelelő mennyiségű klíma közeg a rendszerben.
  2. Meghibásodott a klíma kompresszor.
  3. Meghibásodott a klíma kompresszor behúzó tekercse.
  4. Nem kap jelet a mágnestekercs.

A fentebb felsorolt négy lehetséges meghibásodás közül az első kettő esetében elkerülhetetlen a klíma rendszer kiürítése, megbontása, és újra feltöltése, amelyet csak és kizárólag megfelelő körülmények közt lehet megtenni. A klíma közeg fokozottan veszélyes anyag mind a környezetre mind az emberi egészségre, ezért azt csak megfelelő felszereléssel szabad javítani, meggátolva a hűtőközeg környezetbe jutását.

Az utolsó két lehetséges hiba esetében viszont nem szükséges megbontani a klíma rendszert. Ami azt jelenti, hogy tudok pár vizsgálatot végezni annak érdekében, hogy kiderüljön mi a hiba.

A 3. és 4. hiba tulajdonképpen összefügg egymással, hiszen a mágnes kapcsolónak az A/C gomb működtetése után kapcsolnia kell. Amennyiben ez nem történik meg akkor vagy:

  • nem kap jelet az alkatrész vagy,
  • meghibásodott a mágnes kapcsoló
  • esetleg túl alacsony a hűtőközeg mennyisége (ehhez klímagép kell, hogy meg lehessen állapítani)

Ha nem kap jelet az alkatrész akkor a meghibásodásnak a mágneskapcsoló és a táp közt kell lennie ami nagy valószínűséggel azt jelenti, hogy vagy zárlat vagy szakadás van a rendszerben valahol.

Amennyiben a mágneskapcsoló hibásodott meg akkor pedig a vizsgálat során azt kell tapasztalnunk, hogy a jelvezetéken érkező feszültség megfelelő, de a mágneskapcsoló nem reagál.

FONTOS!

Természetesen mint minden esetben amikor a szereléseimről írok, fontos megjegyezni, hogy ez egy BLOG, ne kezdjen el senki megfelelő tapasztalat nélkül dolozni a verdáin mert azért én nem vállalhatom a felelősséget ha valami nálatok nem sült el jól!

MIRE VOLT SZÜKSÉGEM A DIAGNÓSZTIKÁHOZ

  • DVOM műszerre (Multiméter)
  • kis lapos csavarhúzóra
  • 2x 1m vezetékre

LÁSSUNK IS HOZZÁ A VIZSGÁLATHOZ

A lentebb taglalt vizsgálat célja az, hogy kiderítsem miért nem működik a klíma a verdában. A kimenetele lehet az, hogy beigazolódik a gyanúm és olyan probléma van a rendszerben amelyet a klímaközeg eltávolítása és a zárt rendszer megbontása nélkül ki lehet javítani vagy lehet az is, hogy a mágnestekercs és a hozzá vezető kábelek rendben vannak, ezáltal a problémával fel kell keresnem egy klímaszervizt.

Akárhogy is, ezzel a vizsgálattal elkerülhető a találgatás egy része és csökkenthetőek a kiadásaim a probléma kapcsán.

ELSŐ LÉPÉS: Hiba ellenőrzése

Mind ismerjük a helyzetet, szenvedsz a verdával mert valami nem működik megfelelően rajta, elviszed a szervizbe de ott meg minden a legnagyobb rendben van… Na ezt akarom elkerülni és ezért mégegyszer megnézem, hogy a hiba fenn áll-e vagy sem.

Fontos! A klíma teszteléséhez a motornak járnia kell, ezért fokozotan ügyelni kell a megfelelő szellőzés megoldására a munkaterületen. (Ez egy hosszú mondat volt arról, hogy kinyitotam a garázs ajtaját és ablakát)

  1. Beindítjuk az autót.
  2. A hűtőventillátor fokozatválasztó kapcsolóját a legmagasabb fokozatba kapcsoljuk.
  3. Bekapcsoljuk az A/C-t.

Az A/C kapcsoló aktiválása után egy határozott kattanást kell hallanunk ami azt jelzi, hogy a klíma kompresszor mágneskapcsolója üzemel megfelelően, majd a hűtőrácsokból hideg levegőnek kell érkeznie.

Az ellenőrzés eredménye:

Az A/C gomb bekapcslása után nem volt hallható a klíma kompresszor bekapcsolásának hangja, a befújt levegő hőmérsékletenem megfelelő.

Érdemes megnézni, hogy a hosszbordás szíj megfelelően a helyén van, illetve, hogy nem hallunk, látunk bármi féle szokatlan jelenséget a rendszer üzemelése közben.

Fontos! A járó motor mellett ‘carefulling’ van, mindig! Hosszú hajat, feszületes nyakláncot, buggyos pulcsit érdemes messze tartani a forgó alkatrészektől!

Ezután leállítom a motort és hagyom szellőzni a garázst egy kicsit…

Meggyőződtünk róla, hogy még mindig nem működik a klíma, ami szívás valahol, de legalább így be tudom fejezni ezt a bejegyzést a blogra… 🙂

MÁSODIK LÉPÉS: Szemrevételezés

A biztonság kedvéért érdemes megnézni, hogy tényleg nincs kilazult csatlakozás, törött vagy repedt esetleg elkorrodált csőszakasz a klímán. Érdemes csekkolni az esetleges szivárgásokat (UV-lámpával ha van).

A klímatöltő csatlakozóinak sapkáit is le lehet venni, hogy ott látunk-e valami problémát.

Fontos! Nem vicces amikor a kupak leszerelése rámutat arra a hibára, hogy szar a szelep a klímacsövön, szóval arcot tartsuk távol szeleptől a kupak eltávolítása közben!

Itt se tapasztaltam semmi olyat ami szemet szúrna. Haladjunk tovább…

HARMADIK LÉPÉS: Tápellátás tesztelése

Ebben a lépésben már kifejezetten azt vizsgálom, hogy a mágneskapcsoló ami a klíma kompresszor szíjtárcsáját mozgatja (a klíma kuplungja tulajdonképpen) megkapja-e a megfelelő feszültséget ahhoz, hogy működésbe lépjen.

Ehhez a következő lépéseket végeztem el:

  • Lekapcsolt motor mellett lehúztam a kompresszor elektromos csatlakozóját. Itt lehet hasznos a kis lapos csavarhúzó.
  • Szemrevételeztem a csatlakozót repedések, korrózió és egyéb sérülések szempontjából.
  • Beindítom az autót. és bekapcsolom a klímát.
  • A DVOM-et feszültségmérés üzemmódba állítom 20V.
  • Elvégzem a csatlakozón a mérést.

A kapocskiosztás szempontjából mindegy, hogyan teszem a mérőfejeket a csatira, hiszen az egyik lesz a táp a másik pedig a negatív. Amennyiben fordított polaritással teszem fel a műszert akkor az olvasott eredmény negatív előjelet fog adni.

Amennyiben mérhető stabil feszültségem van a vezetéken akkor ezt a részét a rendszernek kizárhatom mint hibaforrást. Ha instabil eredményem vagy nagyon alacsony eredményem van akkor pedig meg kell néznem, hogy van-e zárlat, vagy szakadás a kábelezésben valahol.

A vizsgálat eredménye:

A vezetékben az A/C gomb benyomása után mérhető feszültség ami közel akkumulátor feszültség volt. Ebből arra következtetek, hogy a klímakompresszor tengelykapcsolójának aktiválásához a jelvezetéken érkezik feszültség, így a probléma nem itt van.

NEGYEDIK LÉPÉS: Mágneskapcsoló tesztelése

Ennek a vizsgálatnak az eredménye mondhatja ki a végső konklúziót a jelenlegi nyomozásom kapcsán. Ugyanis, ha az eredmény az, hogy nem kapcsol a kuplung akkor megvan a tettesem a hiba kapcsán és meg tudom rendelni a megfelelő alkatrészt a javításhoz.

Amennyiben az eredmény az, hogy a mágneskapcsoló is működik akkor pedig tudom, hogy el kell vinnem a verdát egy klímáshoz ahol tovább tudják vizsgálni a rendszer egyéb elemeit a megfelelő eszközökkel.

A vizsgálat menete a következő:

  • Álló motornál, lekapcsolt gyújtásnál végeztem a vizsgálatot.
  • A kompresszor elektromos csatlakozója le van húzva a tápról.
  • Szemrevételeztem a kompresszor oldali csatlakozót sérülés, korrózió és egyéb problémák szempontjából.
  • A két teszt vezeték segítségével direktre kötöttem a mágneskapcsolót. Fontos a megfelelő kapocskiosztás jelen esetben!

A vizsgálat eredménye:

A mágneskapcsoló direktre kötése alkalmával hallottam egy halk kattanást az alkatrésznél. Ezzel még nem elégedtem meg, mert elég verébfingnyi behúzásnak hallatszott a dolog.

Szóval amit tettem az a következő volt:

  • A klímakuplung elektromos csatlakozóját széthúztam.
  • Beindítottam a motort.
  • A/C gombot bekapcsoltam.
  • Direktre kötöttem a klíma kuplungot.

A verdát hagytam járni 1-2 percig miközben direktre volt kötve a klíma kuplung. Amikor beültem a kabinba, érezhetően hűvösebb levegőt fújt a verda mint annak előtte.

DE AKKOR MI BAJA?!

Egy város… 😀

Szóval a helyzet az, hogy a klíma közeg mennyisége mégsem volt megfelelő már ahhoz, hogy beinduljon a kompresszor, ezáltal csak akkor tudott hideg levegőt fújni a verda, hogy direktben akkumulátor feszültséget adtam az alkatrésznek.

A megoldás pedig az volt, hogy elmentem a klímáshoz és feltöltettem a rendszert. Azóta is megfelelően működik a rendszer.

HOVA TŰNHET A HŰTŐKÖZEG EGY ZÁRT RENDSZERBŐL?

Nagyszerű kérdés! Csodás alkalom arra, hogy egy újabb bejegyzés készüljön a témában!

Na, ezzel el is érkeztünk a bejegyzés végére! Az alkatrész cseréjéről a következő bejegyzésben lesz majd szó, szóval érdemes visszalátogatni a blogra!

Remélem hasznos volt a bejegyzés! Ha gondoljátok keressétek fel a blog egyéb elérhetőségeit is!

A következő bejegyzésnél találkozunk! Addig is, ha gondolod csekkold le a legutóbbi bejegyzést a blogon.