Egy ideje indítás és leállítás közben egy érdekes (inkáb irritáló) kolompoló hangot adott Bubi. Miután legyőztem a szívroham első jeleit amit az okozott, hogy elkezdtem magamban blikkesíteni a szitut és egyből a kettős tömegű lendkerék hibájára gondolni a hangot hallva. Szerencsére miután elkezdtem lecsekkolni mi is adhatja ki ezt a kellemetlen hangot hatalmas megkönnyebbülésemre kiderült, hogy az egész problémát egy filléres alkatrész okozta… Ennek a cseréjét mutatom most be nektek.

Ez megint nem egy olyan művelet amivel Discovery channel évadokat lehet megtölteni, viszont fontos a kis dolgokra is figyelni néha. Ezeknek a gumibakoknak a szerepe annyi a kipufogó rendszerben, hogy rugalmasan tartsák a rendszer elemeit. Erre azért van szükség mert működés közben az út egyenetlenségeiből és a motor illetve a kasztni rázkódásaiból elég sok rezonancia adódik át a kipufogó elemire. Ha mereven lenne rögzítve a kipufogó a kocsi alatt akkor sokkal hamarabb alakulna ki fáradásos törés a felfüggesztési helyeken.

Tulajdonképpen úgy is lehet tekinteni ezekre a kis alkatrészekre mintha a kipufogó rendszer lengéscsillapítói lennének. Nyilván az évek folyamán ezek az alkatrészek is elfáradnak, illetve a mostoha üzemeltetési körülmények is kihatnak rájuk. Ez történt Bubi esetében is.

Mivel az ember fia/lánya viszonylag ritkán gondolja úgy, hogy reggel elindulás előtt, vagy hazaérkezés után kicsit befeküdjön a kocsi alá megvizslatni mi a szitu ezekkel a kis tartó bakokkal, gyakran ezen alkatrészek hibái rejtve maradnak mindaddig amíg végleg el nem engedi magát a rendszer egy része és le nem szakad a kipufogó a kocsiról. Szerencsére itt még nem jártuk Bubberkával, viszont egy gyanús kolompolás már hallatszódott indítása és leállítása közben. Igazából ez az egyetlen meghibásodásra utaló jel amit észlelni lehet ha ez a probléma áll fent az autónknál.

Maga az alkatrész cseréje nem egy nagy durranás.

1. Lépés:

A jobb hozzáférés érdekében érdemes felemelni és alábakolni az autót valamint le kell venni a kereket. Én annak érdekében, hogy ne feszítsem a kipufogó rendszert semerre inkább alá támasztottam a dobot is (igen fétisem az emelőbakok használata).

2.Lépés:

Befújtam a kipufogó bakot egy kis WD-40-el (bár ez a fotó nem az ami mutatná, hogy befújtam… mindegy… facepalm…), hogy egy kicsit megkönnyítsem az alkatrész leszedését. Majd igazából csak lehúztam a bakot a kipufogóról és a konzolról.

3.Lépés:

Mindenképpen érdemes összehasonlítani a régi és az új alkatrészt. Ugyanott vannak-e a furatok, megeggyezik-e a méretük, ilyenek. Ami egyből látszott, hogy a furatok belsejében maradt gumi amit egy csavarhúzó segítségével csak ki kell pattintani a helyéről.

4.Lépés:

Tulajdonképpen vissza kell csak masszírozni a helyére a konzolt, ráakasztani a kipufogó dobot és meg is vagyunk a cserével.  🙂

5.Lépés:

Innen már csak annyi a dolgunk, hogy a kereket visszategyük a helyére, a kocsit leengedjük a földre és nyomatékra húzzuk a kerék csavarokat.

Szóval, mint mondtam is a bejegyzés elején ez egy egyszerű művelet. Viszont miközben csinálja az ember alkalma nyílik megnézni mi folyik a kocsi alatt. Így azt javaslom amikor az autó a levegőben van akkor mindenéppen érdemes körbenézni a többi alkatrészen is. Van-e baj a többi felfüggesztő elemmel a kipufogó környékén? Látunk-e olyan korrodációt ami miatt tömítetlen lehet a rendszer? Rendben vannak a cső csatlakozások? Mi a helyzet a hátsó futómű alkatrészeivel? Szóval ilyen esetekben is lehet értékes infókat szerezni a kocsiról amik jelezhetnek olyan dolgokat amiket meg kell csinálnunk később annak érdekében, hogy minden rendben legyen a verdával. Itt is találtam 1-2 dolgot amiket hamarosan láthattok majd a blogon!

Köszi, hogy elolvastad a bejegyzést!

Ha gondolod írj hozzászólást bátran!

Illetve ha még nem jártál a blog Insta és Twitter oldalán akkor mindenképpen csekkold le őket!