Hátsó fékbetét csere | 2009 Toyota Avensis T27

Ebben a bejegyzésben bemutatom, hogyan cseréltem ki a hátsó fékbetéteket egy 2009-es Toyota Avensis-en. A verdát már láthattátok a blog Instagram oldalán illetve már volt róla videó is a YouTube csatornán.

Mint manapság megszokhattátok, a szerelésről szóló videót itt találjátok:

Ez a művelet egy picit más volt mint az eddigi betétcserék a többi verdán ami nálunk van, ugyanis ezen a verdán a kézifék elektromosan kapcsolható. Ez annyit tesz, hogy a hátsó fékpofákat egy elektromos motor segítségével aktiválja a verda.

Az elektromos kéziféknek is több féle fajtája van ami nagyban meghatározza, hogy egyáltalán van-e lehetőség gyári (elektromos rögzítőfék kezelésére alkalmas) diagnosztikai műszer nélkül kivitelezni a hátsó fékbetét cserét vagy sem.

A két főbb megoldás:

  • Elektromosan kapcsolható de mechanikusan működtetett (semi-electric) kézifék:
    Ebben az esetben a kéziféket az autó műszerfalán lévő kapcsolóval működtetjük, viszont ez egy elektromos motort aktivál ami ugyanúgy egy kézifék bovdent működtet mint a sima mechanikus kézifék esetében. Ennél a verziónál a féknyereg teljesen megegyezik egy nem elektromos kézifékkel ellátott autóéval. (ez a megoldás van a bejegyzésben szereplő verdán is)
  • Teljesen elektromos rögzítőfék (EPB):
    Ennél a megoldásnál már szemmel látható különbség van a régi mechanikus és az autón használt féknyereg közt. Legtöbb esetben egy elektromos csatlakozó a legárulkodóbb jele a féknyergen annak, hogy ez a megoldás van a verdán. (ennél a megoldásnál nem kerülhetjük el a diagnosztikai műszer alkalmazását)

Miután meggyőződtem róla, hogy az én autómon az első megoldás szerinti rögzítőfék van alkalmazva, nekiláttam a feladatnak.

Fontos!

Az autók fékrendszere közlekedésbiztonsági berendezés! Az itt leírt bejegyzés szórakoztatási célt szolgál! Mindenkit arra kérek, hogy megfelelő szaktudás és tapasztalat nélkül ne dolgozzon fékrendszeren! Minden esetben legyen a saját és más közlekedők biztonsága a legfontosabb szempont!

Megjegyzés:

Az itt leírt lépéseket mind a két hátsókeréknél el kellett végeznem. Fékbetéteket csak és kizárólag párban lehet cserélni!

Első lépés:

Mivel a művelet során vissza kell majd nyomnunk a helyére a hátsó fékmunkahengereket ezért kiékeltem az első kerekeket, kiengedtem a rögzítőféket és leszedtem a fékfolyadék tartályról a záró fedelet és a tartály kupakját is.

Második lépés:

Meg kellett emelnem a kocsi hátulját, hogy le tudjam venni a kerekeket. Mint mindíg most is használtam emelőbakokat, hogy megfelelően alá legyen támasztva a kocsi.

Harmadik lépés:

Leszedtem a kerekeket. Érdemes számítani arra amennyiben a verdán könnyűfém felni van, hogy hajlamos a kerék kémiai korrózió által fennragadni a kerékagyon. Ebben az esetben egy kerékcsavart vissza szoktam kapatni 1-2 menetre majd 2-3 határozott rúgással meglazítom a kereket. Fontos, hogy nem a felnit abúzálom, hanem a gumiabroncs oldalfalát ütöm ebben az esetben.

Amint a kerék lent van, be szoktam csúsztatni azt is a kocsi alá még egy kis plusz védelem gyanánt ha valami balul sülne el.

Negyedik lépés:

Itt jött el a pillanat, hogy kioldjam a kézifék mozgató kábelt a helyéről. Ahogy a képen is látszik ehhez egy biztosító stiftet és egy sasszeget kellett eltávolítani a féknyereg hátuljáról.

Erre azért van szükség, hogy a féknyerget könnyebben tudjam lehúzni a betétekről és egy kicsit több helyet adjon a nyereg mozgatására később. Arra gondosan ügyeltem, hogy el ne hagyjam a biztosító stiftet és a sasszeget mert akkor tuti kitértem volna a hitemből ha ez megtörténik…

Ötödik lépés:

Itt annyi dolgom volt, hogy leszedjem a féknyerget a helyéről. Mivel már volt erről szóló bejegyzés a blogon ezért nem fogom lépésről lépésre leírni, hogyan kellett leszedni ezt az alkatrészt. Semmiben nem különbözött egy normál féknyereg leszerelésétől.

Hatodik lépés:

Kiszedtem a fékbetéteket a helyükről, illetve a betéteket biztosító lemezeket is. A legjobb az lett volna ha sikerül olyan betét szettet vennem ami tartalmazza ezeket a biztosító lemezeket is de sajnos nem ilyen szettet kaptam. A régiek jó állapotban voltak szóval úgy döntöttem újra használom őket és a következő betétcserénél lecserélem ezeket is.

Hetedik lépés:

Vissza kellett nyomnom a fékmunkahengert is. Ehhez a már jól ismert szerszámot használtam amit láthattok is a képen. Mivel ez a verda is olyan hátsó féknyerget használ amelyiknél a munkahengert forgatni kell annak érdekében, hogy vissza tudjuk nyomni a nyeregbe ezért először is ki kellett találnom merre felé kell behajtani a nyerget.

Végül mint kiderült arról lehet megjegyezni a helyes forgásirányt, hogy mindíg azt a szerszámot kell használni amit az első kerekek felé tekerve kell behajtani. Tehát a jobb hátsó keréknél azt a szerszámot használtam amit jobbra kellet tekerni ahhoz, hogy behajtsam a munkahengert.

Oda kellett figyelnem arra is, hogy a munkahenger tetején van 2 darab bemarás aminek a feladata, hogy fogadja a fékbetét helyező tüskéit később. ezeket 6-12 óra irányba állítottam.

Nyolcadik lépés:

Mielőtt elkezdtem volna összerakni mindent, megtisztítottam a féknyereg azon részét ahova a betétek kerülnek majd, illetve megtisztítottam a betéteket rögzítő lemezeket is.

A féknyereg azon részére ami a biztosító lemezeket fogadja majd tettem egy kis réz-sprét is.

Kilencedik lépés:

Innentől már csak össze kellett rakni a dolgokat. Kezdve a fékbetéteket tartó biztosító lemezekkel, majd a betétek következtek és végül a féknyereg került a helyére.

Miután a féknyereg a helyén volt és a csúszkacsavarok le kettek húzva a megfelelő nyomatékra, már csak annyi dolog volt, hogy a kézifék kábelt rögzítsem.

Tizedik lépés:

Visszakerülhetett a helyére a kerék. Előtte persze egy kicsit megtisztítottam a kerékagyat és adtam neki egy kis réz-sprét is, hogy ne ragadjon megint fel a felni a kerékagyra.

Miután a verda visszakerült a kerekeire lezártam a fékfolyadék tartályt aztán pedig lehúztam a kerékcsavarokat a megfelelő nyomatékra.

Ezután beültem a kocsiba és ráadott gyújtás mellett csináltam pár tesztet a rögzítőfék kapcsán.

  • Először is megnéztem, hogy a nyomógomb megfelelően működteti-e a rögzítőféket (három-négyszer aktiváltam és kikapcsoltam a kéziféket a gomb használatával)
  • Ezután ellenőriztem az önkioldó funkcióját a rögzítőféknek. Ez annyit tesz, hogy beindítottam a kocsit majd anélkül, hogy a rögzítőfék gombjához értem volna benyomtam a kuplungot és miközben lassan engedtem fel a tengelykapcsolót adtam egy kis gázt az autónak (mintha elindulnék) ekkor a kéziféknek automatikusan ki kell oldania. Ez meg is történt, úgyhogy kijelenthetem, hogy a szerelési művelet sikeres volt.

Fontos!

Mégegyszer szeretném elmondani, hogy az autók fékrendszere biztonsági berendezés, így nem javaslom senkinek, hogy megfelelő szaktudás és tapasztalat nélkül dolgozzon az autóján!

A fentebb leírt bejegyzés szórakoztatási célt szolgál!

Köszönöm szépen, hogy elolvastad a bejegyzést!

Kövesd a blogot!

2 Hozzászólás

  1. Kérdezhetek tőled Lene egy kérdésem.
    Renault Grand Scenic 4 es szeria az autó 2017 évjárat elektromos kézifék van neki .
    Hátsó fékbetétet akarók cserélni.
    Kérdés az hogy a spirált visza kell tekerni vagy nem.
    Mert a fékmunkahengert próbáltam Alap helyezetbe állítani de valahogy nem ment vissza ezt vajon mért?
    Estleg tudsz olyan videót készíteni amibe reszletesen meg mutatotd hányas kulcsokat használsz a fékmunkahenger visza állításához.

    • Krisz

      2022-02-08 at 09:52

      Szia!
      Köszi szépen, hogy követed a blogot!
      A kérdésedre teljes választ nem tudok adni sajnos, azt nagyon fontos megtudni, hogy a Scenic-en az adott évjáratban elekromechanikus (elektromosan működtetett mechanikus fék) van vagy teljesen elektromos EPB (a féknyereg elktromotorral van ellátva ami végzi a munkahenger mozgatását elektromos jel segítségével). Amennyiben EPB van a kocsin akkor a fékmunkahengert csak software segítségével lehet visszahúzni szerviz állásba.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

© 2024 open the hood

Theme by Anders NorenUp ↑

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
error

Tetszett ez a bejegyzés? Ha gondolod nézz be a blog Insta és Twitter oldalára is!