Ebben a bejegyzésben ki fogom kapni a 2001-es Dízel Mitsubishi Space Star-ból (Aliasz: PatrikRockStar) a bal első féltengelyt.

A dologról videó is készült amit lentebb meg tudtok nézni:

Aki éppen az irodában suttyomban próbál olvasgatni régimódibb beállítottságú, vagy Hard Core blogkedvelő annak lentebb leírom mi történt. 🙂

Az előző bejegyzésben elárultam, hogy mi ment félre annak kapcsán amikor ki akartam állni a verdával, szóval azt most külön nem írom le.

Summa-summárum a bal oldali belső féltengelycsukló el ment kapálni, majd ott megtűzte a nap, elájult és eltávozott a működő féltengelycsuklók világából.

Miután kivártam a megfelelő gyász időszakot (nettó 20 perc anyázás a garázsban) kerestem is egy bontott alkatsrészt a helyére. Amit egy kicsit megszeretgettem az előző bejegyzés alkalmával. Mindenesetre nagyon elégedett vagyok a végeredménnyel!

Innen indultunk…
és ilyen lett…

Mostmár csak az vár rám, hogy ezt az alkatrészt bevarázsoljam a régi helyére…

Szerszámok amire szükségem volt

  • Krokodil emelő
  • Emelő bak
  • Elektromos kerékkulcs
  • 3/4″ Racsnis kulcs
  • 13mm, 16mm, 18mm (2db), 34mm
  • váltó szimmering
  • váltó olaj
  • féltengely
  • Feszítővas vagy féltengely kiszerelő szerszám
  • kalapács

A dolog itt is azzal kezdődik mint minden alkalommal amikor a kocsi alatt kell dolgoznom. Kiékelem a kerekeket, felemelem a verdát, alábakolom, leengedem annyira, hogy a kocsi súlyát csak a bak tartsa.

Megjegyzés: úgy döntöttem, csak a bal oldalt emelem fel a kocsit, abban reménykedva, hogy ezzel minimalizálni tudom a kiszökő váltóolaj mennyiségét amikor kiszedem a féltengelyt a helyéről.

Ezután leszedtem a bal oldali kereket. Miután leszedtem a kereket, be szoktam csúsztatni a kocsi alá még, hogy legyen még valami ami felfoghatja a verdát amennyiben úgy dönt leugrik a bakról.

Mivel van egy elektromos kerékkulcsom (amit nemrég meg kellett szerelni) így nekem elegendő csak a megemelés után meglazítanom a féltengely anyát.

Ezután jöhetnek a futómű alkatrészei, mint például a kormányösszekötő gömbfej…

…a stabpálca

és a talpas gömbfej.

Annek érdekében, hogy a kerékagy és a gátló szabadon mozoghasson leszedtem a féknyerget is a helyéről amihez a képen látható két darab csúszka csavart kellett kiszedni a helyéről.

Amikor ezeket megcsináltam akkor nagyjából így állt a harcmező

Itt, hogy ki tudjam csúsztatni a külső féltengelycsuklót a helyéről arra volt szükség, hogy lenyomjam a lengőkart annyira, hogy a ki tudjam akasztani a kerékagyat a talpas gömbfejről és félre mozdítsam azt.

Most, hogy minden el lett távolítva az útból már csak az a lépés van hátra, hogy kiszedjük a helyéről a belső féltengelycsuklót és avval együtt az egész féltengelyt.

Fontos észben tartani…

Amint a féltengely kijön a helyéről, nagy valószínűség szerint ki fog folyni a váltóból valamennyi olaj. Erre jobb előre felkészülni ezért be is pattintottam a kocsi alá egy olajleeresztő kannát.

Féltengely kiszerelése

Mivel a féltengelyt csak 1 darab biztosító gyűrű rögzíti a helyén (ami egyszerre teszi ezt a dolgot egyszerűvé és valamennyire ijesztővé) ezért a féltengelyt csak ki kell pattintani nagyjából a helyéről amihez én egy feszítővas hajlított (szögkihúzó) végét használtam.

Amint kijött az alkatrész a helyéről már láthatóvá is válik a váltó szimmering, amit ilyenkor mindenképpen érdemes cserélni ha tehetjük, hiszen most igazán kézenfekvő rendet tenni ezen a területen, ha nem akarjuk megint szétkapni az egészet később.

Mielőtt kiszedtem a régit azért biztos ami biztos összehasonlítottam az új alkatrésszel amit rendeltem.

Mint kiderült minden rendben volt, úgyhogy ki is pattintottam a régit a helyéről. Ezelőtt persze megtisztítottam a környező alkatrészeket a mindenféle szennyeződéstől ami ott volt.

Most, hogy ezt letudtuk jöhet az új alkatrész a helyére.

Akkor jöjjön a felújított féltengely!

Amire figyelni kell az az, hogy miközben helyére illesztjük az új féltengelyt ügyelni kell arra nehogy megrongáljuk a szimmeringet. Igazából becélozzuk a közepét a szimmeringnek és kattanásig toljuk a féltengelyt.

Itt párszor megmozgattam a féltengelyt tengely irányba, hogy megbizonyosodjak róla az alkatrész megfelelően rögzítve van.

Innentől tulajdonképpen mindent csak vissza kellett tennem a helyére a futóműben.

Visszatettem a külső féltengelycsuklót a kerékagyba.

Visszahelyeztem a talpas gömbfejet a helyére. Itt a krokodilemelővel megemeltem a gólyalábat, hogy mindent pozícionálni tudjak rendesen.

Aztán jöhetett a féknyereg vissza a helyére.

Végül visszakerülhetett a stabpálca és a kormányösszekötő gömbfej a helyére.

Ezután a kerék ment a helyére és végül a kocsi a földre.

Köszi, hogy elolvastad a bejegyzést!

Ne felejtsd el követni a blogot!

Megjegyzés

A fent bemutatott tartalom szórakoztatás céljából jött létre. Nem javaslom senkinek, hogy megfelelő szaktudás nélkül javítási munkálatokat végezzen a saját vagy ismerősei járművein!

Minden esetben érdemes szakemberre bízni a javításokat!

Ha valaki a fent leírt műveletet saját maga elvégzi azért felelősséget nem tudok vállalni!