Az az 1-2 ellenőrzés és karbantartási javaslat amiről ez a bejegyzés fog szólni nem túl nehezek, viszont úgy gondolom sok bosszankodástól és nehézségtől tudja megóvni az embert ha odafigyel arra milyen állapotban van az akkumulátor az autóban.

Nem szeretnék itt egy egész előadást tartani arról, hogy mire is való az akkumulátor és mennyi az egyes akkumulátorcellák cellafeszültsége meg milyen különböző megoldások vannak az akkumulátorok témakörében, mert az önmagában lehetne egy blog bejegyzés. Valószínűleg a legtöbb embernek már volt amúgy is alkalma megtapasztalni, hogy milyen nehézségeket okoz ha lemerül az akkumulátor a kocsiban. Azt meg nem igazán hiszem, hogy miközben reggel a verda az indítókulcs elfordításának hatására csak egy gyenge nyöszörgést produkál motorhang helyett akkor bárki azon agyalna, hogy az akksinak mennyi cellája van és azokban egyenként mennyi Volt tárolható. Inkább azon, hogy miért pont ma gondolta úgy a jó Isten, hogy ennyire megszivat?! Persze ez csak az én véleményem… 😀

Amit viszont érdemes lehet tudni, hogy az akkumulátoroknak van egy bizonyos nyugalmi töltöttségi foka. Ennek az értékéből lehet következtetni arra, hogy az akkumulátor nagyjából mennyire van töltött állapotban. Ökölszabályként ezeket a mennyiségeket érdemes ismerni:

Nyilván lehetnek különbségek attól függően, hogy az adott akkumulátor gyártója mit ír elő, de viszonyításnak a fent bemutatott értékek használhatóak a legtöbb 12V-os akkumulátor esetében. Ahhoz, hogy ezeket az értékeket meg tudjuk állapítani, szükségünk van egy digitális multiméterre.

Az ellenőrzés menete:

  • Kinyitjuk a motorháztetőt és megkeressük az akkumulátort
  • A digitális multiméteren kiválasztjuk a 20V (egyenáram) beállítást

    Megjegyzés! Bizonyosodjunk meg arról, hogy semmi féle fogyasztó (belső világítás, rádió…) nincs bekapcsolva a mérés folyamán, illetve a gyújtás sincs ráadva a kocsira, ugyanis ha bármilyen foyasztó be van kapcsolva akkor hamis értéket fogunk mérni. Itt a nyugalmi állapotra vagyunk kíváncsiak.

  • A multiméter negatív tapintóját (fekete) hozzá érintjük az akkumulátor negatív pólusához (fekete vagy kék)
  • A multiméter pozitív tapintóját (piros) hozzá érintjük az akkumulátor pozitív pólusához (piros)

    Megjegyzés! Amennyiben a tapintókat rosszul helyezzük el (feketét a pirosra) akkor sem történik katasztrófa, egyszerűen negatív értéket fogunk látni a kijelzőn.

  • A multiméter kijelzőjéről leolvassuk a mért értéket.

    Megjegyzés! A kijelzőn egy stabil értéket kell látnunk (pl. 12,61V), amennyiben az érték folyamatosan csökken akkor valószínűleg egy fogyasztó (lámpa, rádió) be van kapcsolva.

  • A kapott értéket összehasonlítva a töltöttségi állapotot mutató táblázattal meg tudjuk állapítani, hogy kell-e töteni az akkumulátort vagy sem.

Nyilván a fent leírt művelet csak akkor kivitelezhető ha van otthon egy multimétered. Szerencsére ma már ezek a műszerek nem drágák, kb 2000 Ft környékén lehet kapni olyat ami az otthoni dolgokhoz teljesen megfelel. Természetesen nem mindenki akar mérőműszereket vásárolgatni otthonra (nem is értem.. 😀 ). Szerencsére vannak olyan akkumulátorok is amiken egy kis vizsgáló ablakon keresztül gyorsan le lehet ellenőrizni, hogy az akkumulátor töltött-e vagy sem.

Ott 3 féle színkódot szoktak alkalmazni:

  • Zöld: Az akkumulátor megfelelő töltöttségi állapotban van
  • Piros: Fel kell tölteni az akkumulátort
  • Fehér: Le kell cserélni az akkumulátort

Fontosnak tartom megemlíteni, hogy abban az esetben ha az akkumulátorunk lemerült azt is érdemes átgondolni mi lehet az oka ennek. Ugyanis amennyiben a probléma oka az a generátor meghibásodása akkor egy szimpla akkumulátor csere nem fogja megoldani a dolgokat. Azonban legtöbb esetben (ha egyik napról a másikra merült le az akksi) a hiba egy felkapcsolt belső világításra vagy hasonló dologra vezethető vissza.

Egy másik könnyen ellenőrizhető dolog az akkumulátorok kapcsán az akkumulátor saruk és pólusok állapotának vizsgálata. Sok esetben lehet találkozni valami féle oxidációval az akkumulátor negatív pólusánál.

Habár legtöbb esetben nem jelent nagy gondot ennek a dolognak a jelenléte (legalábbis egy ideig) mégis érdemes rá odafigyelni, mert a későbbiekben okozhat problémákat, ha a saru és a negatív terminál közt nincs megfelelő kapcsolat.

Na de mi is okozza?

Ez a probléma előfordul akkor is ha az akkumulátor amúgy teljesen jó állapotban van, szóval nem feltétlenül jelenti azt, hogy hamarosan akksit kell majd cserélned. Azért fontos a korrozió eltüntetése  mert a saru és a pólusok közt fémtiszta kötésnek kell lennie annak érdekében, hogy a töltés megfelelően tudjon áramolni.

Okai a pólusok korróziójának a következők lehetnek:

  • Galvanikus korrózió: Azért jelentkezik mert a saru és a pólus két különböző anyagból van. Ez a korrózió fajta fehér színű por szerű anyag formályában jelentkezik, illetve megjelenhet zöld színű rétegként is. Ólom- és alumíniumoxid, illetve bronz saru esetén „grünspan”
  • Légköri korrózió: Ami a légköri páratartalom és a savas kigőzölgések együtteséből alakul ki.
  • Elektrolitikus korrózió: Ez leginkább a régebbi akksik esetében jelentkezett amikor helytelen karbantartás esetén túl sok desztillált vizet töltöttek az akkumulátorba.

Bármelyik jelentkezése esetén a kialakult korróziót drótkefével el kell tüntetni és amennyiben van kéznél akkor korrózió gátló permettel vagy vazelines bevonattal el kell látni az érintkező felületeket.

Én ezt a kis “kezelést a következő képpen csináltam:

Amit én használtam ehhez a kis karbantartáshoz:

  • 10mm-es hosszított dugókulcs
  • Racsnis kulcs
  • Akkumulátor tisztító drótkefe

  1. Lépés: Motorháztető kinyit (amennyiben a verdádban ott van az akksi elhelyezve)
  2. Lépés: Meglazítjuk és leszedjük az akksi sarukat. (10mm-es dugókulcs kell hozzá)
  3. Lépés: Megtisztítjuk a pólust a drótkefével (vagy csiszoló papír is megteszi) annyira, hogy minden fémtiszta legyen.
  4. Visszahelyezzük a sarut a pólusra és meghúzzuk a rögzítőcsavart.

Fontos észben tartani, hogy amennyiben eltávolítod az akkumulátor saruit akkor előfordulhat, hogy a rádiód elfelejti a beállításokat, illetve legtöbb esetben a műszerfalban lévő órát is be kell majd állítanod. Több autó esetében érdemes kéznél tartani a rádió kódját is (amennyiben a gyári egységed van beszerelve) mert előfordulhat, hogy a rádió kéri majd.

Szóval ezeket a dolgokat szerettem volna megosztani veletek. Könnyen kivitelezhetőek és gyorsak. Remélem ezekkel az infókkal a kezetekben csökkenthető az esélye annak, hogy egy hideg téli reggelen bosszankodjatok az autó mellett egy lemerült akkumulátor miatt. Nyílván még 1000 +1 dolgot lehetne említeni az akkumulátorok kapcsán amit meg lehetne vizsgálni, de ezek azok a dolgok amiket különösebb nehézség és felszerelés nélkül is meg tud valaki csinálni. És persze hagynom kell anyagot a többi bejegyzéshez is… 😀

Köszönöm szépen, hogy elolvastad a bejegyzésemet!

Ha gondolod írj hozzászólást bátran, illetve még több tartalmat találhatsz a blog kapcsán a Twitteren és az Instagram-on is!