Ebben a bejegyzésben bemutatom nektek, hogyan cseréltem le a hosszbordás szíjat Bubin. Illetve mint bónusz az is benne lesz a bejegyzésben, hogy a vezető és feszítő görgőt is lecseréltem!
Valószínűleg mindannyian találkoztatok már azzal a csodálatos hanggal amit az autó adhat annak eredményeképpen ha elhasználódott az ékszíj a verdán. Leginkább hideg időben az első reggeli indítások alkalmával lehet egy csodálatos …CSÍÍÍÍÍK..NYÍÍÍ…KIKIKIKIKIKIKIKI…(tuti nem vagyok normális…:) ) hangot hallani legtöbb esetben. Ez az a hang ami hallatán az összes szomszédja az embernek hirtelen el kezd az adott hangot kieresztő autó gazdájának édesanyja felől érdeklődni.
Most akkor ékszíj vagy hosszbordás szíj?
Generátor szíj… :D:D:D Na jó. Igazából az ékszíj elnevezés még akkoriban volt helytálló amikor a 2107-es Ladák meg a 105-ös Skodák voltak az utakon. Viszont az elnevezés bent maradt a köztudatban így igazából nem jelent nagyobb problémát, hogy minek hívja az ember ezt a szíjat a fent említett három elnevezés közül. Mindenki tudni fogja mire gondol. De technikailag ma már a hosszbordás szíj elnevezés a megfelelő, ugyanis a szíj metszete már hosszanti bordázattal van ellátva.
Mitől is csúszhat az ékszíj?
Talán erről is érdemes egy kicsit beszélni… Igazad van! 😀 Alapjában véve ez az alkatrész arra szolgál, hogy átvigye a forgató nyomatékot a főtengejről a szükséges alkatrészek szíjtárcsáira. Annak érdekében, hogy a szíj a feladatát megfelelően el tudja látni van két dolog aminek teljesülnie kell:
- A szíjnak megfelelő módon “körbe kell fognia” a szíjtárcsát (megfelelő átfogási szög) amit meghajt, illetve
- megfelelően feszesnek kell lennie
Természetesen lehetne még beszélni a különböző szíjágakban ébredő erőkről és azok viszonyairól, de nem hiszem, hogy az egy igazán érdekes bejegyzés lenne a végén. 🙂 Igazából a két fent említett tényező meglehetősen összefügg. Amennyiben a szíj feszessége csökken akkor az átfogási szög is csökkenni fog ekkor pedig a szíj már nem képes megfelelő mértékű forgató nyomatékot átvinni és megcsúszik.
A megcsúszás lehet annak a következménye, hogy
- a szíj el van öregedve és megnyúlt,
- szennyeződés került a szíjra, vagy
- a feszítő és vagy vezető görgő elhasználódott és nem képes megfelelően feszesen tartani a szíjat.
Abban az esetben amikor a görgőkkel van baj, akkor általában egy jellegzetes periodikus cicergést lehet hallani a motortér azon részéről ahol a hosszbordás szíj található.
Hogyan válasszuk ki a megfelelő ékszíjat a verdánkhoz?
Manapság már mindenki meg tudja találni a magának tetsző alkatrész áruház honlapját ebben biztos vagyok. Amire érdemes odafigyelni, hogy nem minden esetben elegendő ha tudjuk a kocsink márkáját és típusát. A hosszbordás szíj hossza változhat annak függvényében, hogy dízel, benzines, klímás vagy klíma nélküli autóról van-e szó. Legtöbb esetben a keresőben könnyen el lehet navigálni a megfelelő alkatrészig, de ha nálunk van a forgalmi akkor a motorkód alapján még egyszerűbb lehet beazonosítani a nekünk megfelelő alkatrészt.
Mit hajt meg a hosszbordás szíj?
A mi 1.5 literes DiD motorunkon a következő dolgokat hajtja meg a szíj a főtengely segítségével:
Amire szükség volt:
- Krokodil emelő
- Kerék kulcs
- Nyomatékkulcs
- Racsnis kulcs
- Külső torx fej
- belső torx fej
- Hosszbordás szíj
- Feszítő és vezető görgő
- Lapos fejű csavarhúzó
Miután végre a kezembe kerültek az alkatrészek, neki is láttam a cserének. Sajnos nem minden fotó sikerült a legjobban, mivel a motortér elég szűkös és nemigazán tudtam minden esetben fotózni.
1.Lépés:
Mint a felsorolásból is látszik, meg kellett emelni az autót a művelet során. Mégpedig azért mert van egy kis szerelő nyílás amin keresztül hozzá lehet férni a hosszbordás szíjhoz a jobb első kerékdob felől. Az első dolog tehát az volt, hogy megemeltem a verdát (alábakoltam) leszedtem a kereket és máris könnyen láthatóvá vált a kis szervíz ablak amiről beszéltem. Ezt 2db torx csavar tartja a helyén.
2.Lépés:
Amint ez megvolt már könnyebb volt látni mivel is lesz dolgunk. Először is meg kellett lazítani a szíjfeszítőt. Ehhez egy Torx fejet használtam és egy racsnis kulcsot. Amíg a feszítőt meglazítottam, már le is fejtettem a szíjat a helyéről. A szíjfeszítőt amúgy felülről lehet elérni könnyebben.
Megjegyzés: A fotót már akkor készítettem amikor lent volt a szíj.
3.Lépés:
Ezután leszedtem a helyéről a régi vezető görgőt amit egy torx csavar tart a helyén. Érdemes ügyelni arra, hogy a görgőn lévő porvédő lemezeket is leszedjük, mert azokat át kell majd tenni az új alkatrészre.
4.Lépés:
Leszedtem a régi feszítő görgőt is a helyéről. Ezt egy belső torx csavar tartja a helyén. Itt pedig egy műanyag porvédő kupak van a görgőn mellyet itt is érdemes áttenni az új alkatrészre a régiről.
Ezután összehasonlítottam a görgőket és a szíjakat egymással, majd tulajdonképpen megismételtem a szétszerelés lépéseit csak visszafelé. Annyi különbséggel, hogy az új szíj befűzésénél fentről kezdtem az összeszerelést, majd a kis szervíz ablakon keresztül fejeztem be a szíj helyére illesztését.
Fontos megjegyezni, hogy a mindenféle csodaszernek mondott WD-40 nem arra való, hogy megoldja a visító ékszíj problémáját. Bármennyire is hirdetik mindenhol, hogy ezt meg azt kel fújkálni a szíjra és akkor nem fog hangot adni, mindenkit óva intenék ettől. Ugyanis a lényeg nem azon van, hogy a hangot megszüntessük (habár az az ami irritáló) hanem az, hogy maga a szíj megfelelően ellássa a feladatát. És ha visít a szíj a verdán akkor valószínűleg már nem megfelelő erre az adott alkatrész. Szerintem nem arra kell törekedni, hogy a szíj csendesen csússzon meg, hanem, hogy rendesen ellássa a feladatát.
Köszi, hogy elolvastad a bejegyzésemet!
Ha szeretnél hozzá fűzni valamit akkor nyugodtan írj hozzászólást lent!
Ha gondolod akkor csekkold le a blog Instagram oldalát is!
2022-07-22 at 09:09
Üdv!
Azon a képen, amire rá van írva, hogy melyik görgő mihez tartozik, biztos, hogy a hátsó a kormányszervóé? Csak azért kérdezem, mert én úgy tudom, hogy ennek az autónak teljesen elektromos a szervórásegítése. Az nem az olajpumpáé akar lenni?