Ezzel a bejegyzéssel kapcsolatban már láthattatok pár képet az Instán, viszont eddig nem írtam le mit is csináltam.
Mint a címben látjátok a felújítás szó idézőjelben van amit azért tartok fontosnak kiemelni mert az eljárás amit most le fogok írni nyílvánvalóan nem képes megjavítani olyan problémákat a féltengelycsukló kapcsán amelyek a működés közben kialakult kopásokból adódnak. Azokban az esetekben amelyknél a féltengelynek már tényleg hangja van sokkal ésszerűbb magát az egész csuklót cserélni.
Honnan lehet tudni, hogy foglalkozós a féltengelycsukló a verdán?
Nos, ennek több előjele szokott lenni…
Legtöbb esetben akkor vonja magára a figyelmet ez az alkatrész amikor lassú menetben kanyarodás közben egy egészen írritáló ropogó hangot hallat a jármű. Ennek a hangnak a lokalizálása meglehetősen könnyű, legtöbb esetben tisztán ki lehet venni, hogy melyik oldalról jön a hang. Ez nyilván megkönnyíti a diagnózist is. 🙂 Viszont amikor már elérte a féltengely ezt az állapotot, akkor már általában maga a csukló nemigazán menthető.
A másik jelenség aminél érdemes mihamarabb közbelépni a féltengelycsukló kapcsán az az amikor észrevesszük, hogy a porvédő gumiharang kihasadt. Amennyiben hamar észrevesszük a hibát akkor még van esély rá, hogy nem jutott a féltengelycsuklóba sok szennyeződés. Ebben az esetben érdemes lehet megpróbálkozni azzal amit most leírok.
De miért fontos, hogy hamar kijavítsuk a kiszakadt porvédőt?
A féltengelycsukló belsejében egy golyókat tartalmazó kosár van ami mechanikus úton viszi át a forgatónyomatékot a féltengelyről a csukló házára amely végül a kerékagyon keresztül meghajtja a kerekeket. Ha ebbe a zárt házba szennyeződés kerül akkor az működés közben apró csizoló szemcseként működik, ami koptatni fogja a féltengelycsukló belsejét.
Mire való a féltengelycsukló?
Feladata biztosítani a kerekek féltengellyel azonos sebességét a terepviszonyoktól vagy útpályától függetlenül.
Miért fontos ez?
A verda mozgása közben az útviszonynak megfelelően a kerekek és a futómű mozgásával együtt mozog a féltengely is. Annak érdekében, hogy ezek a mozgások ne befolyásolják a keréksebességet fontos a féltengelycsuklók alkalmazása. Illetve elsőkerék hajtás esetén egyenesen (haha 😀 ) lehetetlen lenne az első kerekek hajtásának és elfordításának megoldása.
FONTOS!
Mielőtt nekiugranék annak, hogy mit-hogyan csináltam, szeretném leszögezni, hogy ez a blogbejegyzés nem alkalmas arra, hogy helyettesítse a megfelelő szaktudást vagy tapasztalatot. Nem tudok azért felelősséget vállalni ha valami rosszul sül el miközben szereled a saját vagy más verdáját! Ezek a bejegyzések szórakoztatás céljából készülnek a hobbimról amit szeretek. Kérlek mindíg légy elővigyzatos és tudd a saját határaidat, ha valamiben nem vagy biztos inkább bízd olyan emberekre akik ezzel foglalkoznak nap mint nap!
Alkatrész rendelés előtt!
Először mindíg megnézem mivel van dolgom mielőtt nekiugrok egy melónak. Sok olyan videót láttam ahol nyílván bemutatták mit hogyan kell csinálni viszont fontos észben tartani, hogy az atószerelés sosem fekete vagy fehér. Minden autó más és más minden autó más futásteljesítménnyel, állapotban jut el arra a pontra, hogy hozzá kelljen nyúlni ehhez az alkatrészhez. Így mindenképpen alkatrész rendelés előtt érdemes körbenézni azt a területet amivel dolgunk lesz.
Amiket én néztem meg:
- Talpas gömbfej jó állapotú?
- Kormányösszekötő gömbfej rendben van?
- Féktárcsa, betétek jó állapotúak?
- Lengőkar szilentek jók?
- Kerékagycsapágy jó?
- Van folyás a váltó szimeringnél?
Ha a fenti kérdések közül bármelyiknél el kell húznom a számat akkor máris több dolgot kell majd a kosárba tennem alkatrészvásárlás során mint a féltengelycsukló felújító készlet. Szerintem fontos szem előtt tartani, hogy amikor futóművel (vagy bármivel igazából) dolgozunk akkor ne rakjuk úgy össze a szétbontott alkatrészeket, hogy azok nem megfelelő állapotúak… A felújító készletnél pedig mindíg olyat veszek amiben benne van egy új féltengely anya, zégergyűrű és a rögzítőbilincsek is nem csak a porvédő meg zsír (bár remélem ilyen nincs azért a piacon… ).
Mielőtt felemelem az autót mindíg leellenőrzöm, hogy a rögzítőfék be van húzva és a hátsó kerekeknél pedig használok ékeket.
Az autóimat legtöbb esetben (ha nincs szar állapotban) a gyári emelési pontokon emelem meg. Minden autón van több ilyen. Ennél a melónál a kocsi elejét emeltem meg. Amikor az autó már a levegőben van akkor mindíg használok emelőbakokat a kocsi alátámasztására!
FONTOS!
Sosem dolgozom úgy egy autó alatt, hogy annak a súlyát csak az emelő tartja! Mindíg használok emelőbakokat!
Mivel már egy ideje van egy kerékkulcsom így megvan az a luxusom, hogy elég akkor foglalkoznom a féltengelyanya és a kerékcsavarok levételével amikor már a kocsi a levegőben van. Ha nem lenne ez a szerszámom akkor ezeket még úgy kéne meglazítanom, hogy a kocsi teljesen a foldön van.
Fontos!
Mindíg a féltengely csavar meglazíásával kezdem ezt a műveletet, ugyanis ezek a kötőelemek elég nagy nyomatékkal vannak meghúzva és az idők során (porvédő kupak hiányában) igencsak be tudnak rohadni is. Legöbb esetben nem egy “séta a parkban” a meglazításuk. Ha pedig nem sikerül megugrani ezt a feladatot akkor felesleges is tovább mennem.
Amint a félengely csavar meglazult leszedem a kereket. Mivel ez saját verda a kereket mindíg becsúsztatom a kocsi alá, hogy legyen egy kis plusz védelem arra az esetre ha az autó mégis megindulna lefelé.
Annak érdekében, hogy a féltengely ki tudjon “csusszanni” a helyéről egy pár dolgot azért szét kell kapni a futóműben. Ennek az első lépéseként a kormányösszekötő gömbfejet szedtem ki a helyéről.
Általában a gömbfejeknél nehézségekbe lehet ütközni szerelés közben. Legtöbb esetben kézi szerszámokkal nehezebb megindítani a rögzítőcsavart. Nem azért mert annyira meg lennének húzva ezek a kötőelemek, inkább azért mert hajlamos a rögzítőanya elforogni a gömbfej belsejével együtt. Ilyenkor szerencsés esetben ha van egy ütvecsavarozója az emberfiának (vagy lányának :D) akkor ez nem jelent gondot legtöbb esetben. Amikor még nem volt akkor egy feszítővassal nyomtam lefelé a gömbfejet míg a csavart lazítottam.
Amint a csavar lejött a helyéről máris visszatekerem 2-3 menet erejéig (mert meggondoltam magam… na jó nem ezért 🙂 ). Ezután a fenti képen mutatott helyen (ahol a gömbfej átmegy) egy kalapáccsal párszor megütöm. Ennek hatására a gömbfej kiugrik a helyéről. A visszatekert anya a menet védelmére szolgál ilyenkor.
Megjegyzés:
Többször láttam, hogy a gömbfejet úgy szedik ki, hogy alulról az anyacsavart ütik a kalapáccsal. Nyilván ez is egy működőképes opció, viszont én nem javasolnám pusztán azért mert fennáll a veszélye a menet vagy a gömbfej károsodásának. Persze ha amúgyis cseréli az ember a gömbfejet akkor kb mindegy…
Amikor a gömbfej kiugrott a helyéről leszedem a csavart róla, kibújtatom a furatából, majd a menet védelme (és az anya megőrzése) céljából visszatekerem az anyacsavart a menetre.
Patresz esetében a talpas gömbfej (amit ugyanúgy ki kell majd akasztani a helyéről) nem hozzáférhető rendesen anélkül, hogy a féknyereg tartó le lenne szedve ezért én leszedtem a teljes féktárcsát
Amint a féktárcsa lent van ki kell szedni a stabilizátor pálcát (annó bemutattam Bubin egy külön bejegyzésben). Itt is érdemes felkészülni arra, hogy nem fog minden zökkenőmentesen menni, így én mindíg úgy indulok neki ennek a műveletnek, hogy van új alkatrész nálam. jelen esetben a bal oldali simán kijött a helyéről, viszont a jobb oldalon már volt egy kis pitty-putty amint a lenti kép mutatja… 😀
Amint a stabpálca kint van (így vagy úgy 😀 ) már kanyarodtam is rá a talpas gömbfejre. Itt a gömbfejet egy átmenő csavar rögzíti amit ki kell szedni mielőtt a gömbfejet ki tudnám bújtatni a helyéről.
Amikor a csavart kiszedtem, meg szoktam csapdosni a kerékcsonk öntvényét, hogy (tudja ki a főnök 😀 ) fellazuljon a gömbfej a helyén (és egy kis WD-40 használata sem ördögtől való 😀 ). Aztán egy feszítővas segítségével kifeszítem a helyéről a gömfejet.
Megjegyzés:
Amikor kijött a helyéről a gömbfej akkor a gátlót a kerékcsonkkal együtt oldalra húztam, hogy több helyet nyerjek a féltengely kimozdítására.
Ezután mint a képen is látszik már simán kijött a helyéről a csukló. Viszont itt is számolni kell azzal az eshetőséggel mindíg, hogy be van rohadva a helyére.
Itt már “csak” annyi a dolgom volt, hogy megszabadítsam a féltengelycsuklótól a féltengelyt. Ehhez le kellett szedni a régi porvédőt amihez el kellett távolítani a régi rögzítő bilincseket. Mivel ezek az új készlettel együtt jönnek, így ezeket nemes egyszerűséggel levágtam egy csípőfogó segítségével (Mit mondhatnék? Egyszerű ember vagyok egyszerű megoldásokkal… :D).
Ezután levágtam a régi porvédőt a helyéről és levertem a csuklót a féltengelyről. Talán furán hangzik, hogy nekiugrottam egy kalapáccsal ennek az alkatrésznek, de így van. A tengelyen egy zégergyűrű biztosítja ezt az alkatrészt és így lehet átugrasztani rajta az alkatrészt.
A nyíllal jelölt helyen 1-2 határozott ütéssel le is jött a helyéről. Egyik kezemmel ilyenkor mindíg fogom a féltengelyt, nehogy a nagy igyekezetben kijöjjön az egész féltengely a helyéről 😀 …
Megjegyzés:
Van aki eleve kiszedi az egész féltengelyt a helyéről amikor ezt az alkatrészt szereli. Akkor viszont mindenképpen készülni kell arra is, hogy szimmeringet is cserélni kell majd menet közben, illetve az esetlegesen kicsorgó váltóolajat is pótolni kell. Így én ezt most mellőztem.
Amint lejött a csukló a helyéről neki is álltam alkatrész megtisztításának és zsírtalanításának. Általában kevesebb zsír van már ilyenkor az alkatrész belsejében mint amennyi kéne (a kiszakadt porvédőn kidolgozza magát a zsír). Itt van aki megpróbálja úgy “kimosni” ezt az alkatrészt, hogy nem szedi szét teljesen a csukló belsejét. Ez is egy OK megoldás (mindenképpen jobb mint a semmi) viszont nyílván nehezebb teljesen megtisztítani az alkatrész belsejét így az elhasználódott és poros zsírtól. Ezért én azt a megoldást választottam, hogy teljesen kiszedem a belsejét a féltegelycsuklónak és úgy tisztítom meg.
A Brigéciol és féktisztító segítségével elég szépen meg lehetett tisztítani az alkatrészt.
Megjegyzés:
A féltengelycsukló teljes szétszedésének folyamata elég hosszadalmas lett volna képekkel bemutatva így ezt most kihagytam a bejegyzésből. Ha érdekelhet titeket akkor írjátok meg kommentben vagy keressetek meg Instán és akkor esetleg egy külön bejegyzésben bemutatom a későbbiekben.
Ezután elláttam egy jó adag zsírral a féltengelycsuklót.
Ebben a kitben egy 90g-os zsír volt, annak a 3/4-e bele is ment a csuklóba a többit pedig a porvédőhöz nyomtam be mikor már feltettem a helyére az egész csuklót.
Megjegyzés:
A zsírzást úgy csnáltam, hogy az alkatrész közepén benyomtam annyi zsírt amennyit csak tudtam, majd az ujjammal beljebb préseltem az egészet. Ezután kicsit megmozgattam a golyós kosarat a házban, hogy oda is bejuthasson a kenőanyag. És igazából ezt ismételgettem amíg fért bele zsír úgy, hogy a féltengely is bele tudjon menni a csuklóba. A végén pedig felülről is megkentem a golyókat (ez fura így leírva… 😀 )
Ezután leszedtem a régi zégergyűrűt a féltengelyről, ez megkönnyíti az új porvédő felszerelését. Amint az új gumiharang fent volt feltettem az új zégergyűrűt. A gyűrű fel és leszereléséhez egy kis laposfejű csavarhúzót használtam.
Itt én még nem szoktam a porvédőt fixálni a tengelyencsak mert jól jöhet ha tudom mozgatni mikor a csukló már a helyén van.
Amikor a helyére raktam a csuklót én vissza szoktam tenni a régi anyát a végére a menetnek (ez a hobbim.. :D). Pozícionálom a féltengelyt a csuklóban, majd 2-3 határozott ütéssel át kell pattania a zégeren a csuklónak, rögzítve azt a helyén. Itt én a biztonság kedvéért kétszer-háromszor megrángatom egy kicsit a féltengelycsuklót, hogy tutira a helyén van-e (figyelve a féltengelyre megint). Ha ez megvan akkor a porvédőt kicsit felhajtom és a maradék zsírt is bele nyomom a gumiharangba.
Ezután mehetnek a helyükre a rögzítő bilincsek.
Itt arra szoktam figyelni, hogy ne sértsem meg az új porvédőt (csak szépen beszélek vele :D), illetve, hogy a megfelelő helyen fogassam le a gumiharangot.
Ezután igazából minden csak az eddigiek végigcsinálása visszafelé. Mindenképp fontos nyomatékra húzni a csavarokat miközben összerakjuk a vasat! Nem írtam be a nyomaték értékeket, mert úgy gondolom, hogy Patresz meglehetősen rétegverda ahhoz, hogy ténylegesen hasznos legyen a nagy többségnek. De a féltengely anya tényleg nem hiszem, hogy például magyarázatra szorul miért fontos, hogy pontosan legyen meghúzva.
Köszi szépen, hogy elolvastad ezt a bejegyzést! Keresd meg a Blogot Instán vagy ha használod te is akkor Twitteren ha gondolod!
Ha kérdésed, véleményed van hagyj egy hozzászólást bátran!