Válaszoljatok az alábbi kérdésre őszintén kommentben:
Mikor ellenőriztétek le utoljára a pótféklámpa izzókat?
Na persze, most kiszaladni nem ér! De értékelem a leleményességet! 😀
Nos ha most lecsekkoltad a pótféklámpát a kocsin és van egy-két kiégett izzó benne akkor ez a bejegyzés segít majd abban, hogy miképpen tudod kicserélni őket.
Mint azt a rendszámtábla világításról szóló bejegyzésben már említettem a világítóberendezések szerintem igenis biztonsági berendezésnek minősülnek. Pontosan ezért ellenőrzik is őket a műszaki vizsgán. Éppen ezért nem árt ha néhanapján megnézzük mi is, hogy minden izzó világít-e aminek kellene.
Persze lehet, hogy csak én mulasztom el néha körbejárni az autót megnézve a világítóberendezéseket, guminyomást, profilmélységet meg ilyeneket minden elindulás előtt… 😀
Hogyan ellenőrizzük a féklámpákat?
Nos, nyílván ezek az izzók csak akkor lépnek működésbe ha a fékpedál be van nyomva (Thanks for pointing out the obvious…), így értelem szerűen vagy meg kell kérnünk valakit, hogy nézzen rá az izzókra amíg nyomjuk a pedált vagy valamivel ki kell támasztani a fékpedált és akkor megnézhetjük egyedül is.
Azt, hogy világítanak-e a lámpák úgy is lehet ellenőrizni ha közelebb állunk egy falhoz a kocsi hátuljával és amikor benyomjuk a fékpedált akkor a tükörben láthatjuk, hogy rá vetül-e a lámpa fénye a falra vagy sem. Ennek viszont megvan az a hátránya, hogy a pótféklámpában lévő izzók közt előforduló hiányokat így nem fogjuk meglátni.
Hogyan cseréljük ki?
Sok szerszám és alkatrész nem kell hozzá szerencsére:
- Laposfejű csavarhúzó
- Csillagfejű csavarhúzó
- Gumikesztyű
- E5 izzó
Kinyitjuk a csomagtér ajtót
A pótféklámpa izzói általában egy műanyag burkolat alatt találhatóak. Ez a 2006-os Mitsubishi Colton a hátsó szélvédő tetején található középen.
Le kell szednünk a burkolatot
Ezt az elemet kettő darab műanyag bolha tartja a helyén. Ahhoz, hogy ki tudjuk szedni őket szükségünk lesz egy vékonyabb laposfejű csavarhúzóra amivel a bolha közepén lévő biztosító tüskét betoljuk.
Nem kell izmozni vele, csak addig kell benyomni amíg engedi magát. Minden alkalommal elmondom, hogy ezek a műanyag rögzítőelemek könnyen törnek szóval csak óvatosan. Nyílván ezt mind a két bolhával meg kell csinálni ami a helyén tartja a burkolatot, majd ki is lehet húzni őket a helyükről.
A kiszedett rögzítőelem így néz ki:
Le kell szedni az izzók foglalatát
Ehhez lesz szükségünk a csillagfejű csavarhúzóra mert a foglalatot kettő darab csavar tartja a helyén.
Kicseréljük az izzót
A képen nyíllal jelöltem a hibás izzót. Természetesen ilyenkor is lehet használni a fékpedál kitámasztós megoldást, hogy biztosan azt az izzót cseréljük ki amelyiket kell. 🙂
Izzócsere esetében mindenképpen ajánlom, hogy használjatok gumikesztyűt, mert az új izzó beszerelése közben így nem áll fent az a veszély, hogy a kezetekről az izzóra kerül valamilyen szennyeződés vagy zsír ami az idő előtti meghibásodását okozhatja az alkatrésznek.
Az izzó kiszedése egyszerűen annyi, hogy ki kell húzni a foglalatból. Értelem szerűen az új izzó beszerelése pedig csak annyi, hogy bepattintjuk a helyére az alkatrészt.
Ezután érdemes egy tesztet csinálni, hogy tényleg minden izzó világít-e.
A visszaszerelés itt sem tartogat nagy meglepetéseket, mindent vissza kell rakni a helyére és megvagyunk. Az egyetlen dolog amire figyelni kell, hogy a külső burkolatot tartó két bolha rögzítő tüskéjét ki kell tolni mielőtt visszaraknánk a helyére.
Ugyanis csak ebben a helyzetben lehetséges őket benyomni a kialakított furatokba. Itt is érdemes odafigyelni nehogy letörjük a patent lábait.
Miután behelyeztük a furatba a patenteket akkor már csak annyi dolgunk van, hogy benyomjuk a rögzítő tüskéket az ujjunkal addig, hogy egy vonalba kerüljenek a patent tetejével. Ezzel rögzítve a patentokat és a burkolatot a helyén.
Köszi szépen, hogy elolvastad ezt a bejegyzést!