Régebben az Instagram oldalon láthattátok, hogy volt egy időszak amikor Bubira, hogy úgy mondjam rá járt a rúd. Elég sok mindent kellett rajta cserélni és ezeknek az egyike volt a féltengely is. Annak is a belső csuklója adta fel a harcot. Igazából a használat folyamán kikopott a csuklónak a golyókosara, de ez csak akkor derült már ki amikor szétszedtem. Viszont a helyzet nem volt ilyen egyszerű mint kiderült.
Úgyhogy ebben a bejegyzésben megmutatom, hogyan szedtem ki ezt az alkatrészt és elmondom mi minden ment félre közben.
Az egész úgy kezdődött, hogy lassú menet közben egy kattogó hang hallatszott az első kerekek felől. Ekkor álltam be vele a garázsba, megemeltem az elejét és megnéztem mi a szitu. Igazából hamar kiderült, hogy több dolgom is lesz mert ez a látvány fogadott.
Mint a képen látszik is, a féltengelyen kívül egy szimmering is megadta magát amit a képen látható diszkrét olajfolyás is mutat. Ennek a cseréjét egy másik bejegyzésben fogom megmutatni.
Maga a féltengely egy meglehetősen egyszerű alkatrész. A szerepéről már írtam máskor is így azt itt nem szeretném részletezni nagyon. Annyit biztosan tudtok róla, hogy ez az alkatrész viszi át a forgató nyomatékot az osztóműtől a kerekekre. A féltengelyen elhelyezkedő két darab csukló pedig azt a célt szolgálja, hogy az útiszonynak megfelelő elmozdulást le tudja követni a tengely.
Amit csináltam:
Első lépésként még az átvizsgáláshoz megemeltem az autót és szemrevételeztem az alkatrészt. A belső féltengelycsukló lógása radiális irányban érdekes ugyanis a golyókosárban a féltengely a kerékagy irányába szabadon mozoghat.
A féltengelyt megfogva elkezdtem előre-hátra forgatni a tengelyt és arra figyeltem, hogy hallom-e azt a hangot amit menet közben is hallottam. Ezután összehasonlítottam a bal és jobb oldal közti lógást. Ezt azért tettem, hogy legyen viszonyítási alapom. Úgy voltam vele, hogy annak igen kicsi az esélye, hogy mindkét féltengely elfossa magát egyszerre így adott egy kis magabiztosságot a diagnózis felállításában ez a módszer.
Mint kiderült a bal oldali féltengellyel van a gond, így neki is láttam a kiszerelésének. A szokásos Felemelés, alábakolás, kerék leszedés (és kocsi alá tétel) után a leszedtem a féknyerget a helyéről és felakasztottam egy kampóra az első spirálrugóhoz.
A következő lépés az volt, hogy megindítsam a féltengely anyát. Mindíg érdemes ezzel kezdeni mert ha ez nem jön le akkor máshoz nincs értelme nyúlni.
Majd kiszedtem a külső kormány összekötő gömbfejet. Ehhez igazából van célszerszám is de nekem sose volt gondom azzal, hogy az anya meglazítása után néhány határozott kalapács ütéssel kipattintsam a helyéről ezt az alkatrészt. Van aki az anyát üti meg de annak nem vagyok híve (Mr T is megmondta, hogy treat your Mother right! )
Kiszabadítottam a helyéről az ABS-jeladó kábelét, hogy ne legyen útban amikor arrébb mozdítom a kerékagyat. Ezután kiszedtem a két átmenő csavart ami a kerékagyat rögzíti a gólyalábhoz. A lenti kép egész jól bemutatja az összes kötőelemet amit ki kellett szedni.
Így már ki tudtam fordítani a helyéről a külső féltengely csuklót. A képen látszik ahogy a féknyerget felakasztottam.
Innen már közel a győzelem igazából. Annyi a dolog még, hogy a belső csuklót ki kell szedni a helyéről. Egy rögzítő gyűrű tartja helyén ezt az alkatrészt. Ehhez is mint nagyjából mindenhez van célszerszám amivel könnyebb kiszedni a helyéről a belső féltengely csuklót. Nekem ez nem állt rendelkezésre így egy feszítő vasat használtam erre a célra. Kerestem a váltóházon egy megfelelőnek tűnő helyet ahova betámasztottam a szerszámot és kipattintottam a helyéről a féltengelyt. Nem egy nehéz dolog de érdemes odafigyelni, nehogy nagyobb bajt okozzon az ember.
Megjegyzés:
Érdemes felkészülni arra, hogy mikor a féltengely kijön a helyéről akkor valamennyi váltóolaj ki fog jönni a váltóházból a szimmeringnél.
Itt jött az a rész, hogy szétszedtem a belső csuklót. Igazából rendeltem hozzá egy újat amivel jól megjártam mert bár az összes paramétert beállítva kerestem az akatrészt, mégsem a megfelelőt kaptam meg…
Úgy gondolom ez az egyik legnagyobb buktatója annak amikor az ember a saját verdáit szereli. Óhatatlanul is belefutsz ilyen problémákba és amíg egy szervíz vissza tudja ezeket a dolgokat küldeni viszonylag szűk határidőn belül, megrendelve a megfelelőt addig a hétvégi szerelés közben erre nemigazán van lehetőség.
Miután kidühöngtem magam, elkezdtem keresni a megfelelő alkatrészt úgy, hogy megszámoltam a fogszámot a féltengelyen és bemértem minden paraméterét az alkatrészemnek. Itt jött a felismerés, hogy bizony nem fogom megtalálni mert valami oknál fogva nem tartanak ilyet raktáron a legtöbb helyen. Ekkor úgy gondoltam, hogy oké veszek akkor egy féltengelyt csak nem olyan drága… 120000 Ft… nem írtam el… a 12-es után az négy darab nulla… Ezután már csak egyetlen dolgot tehettem…
A fenti meditációs gyakorlat lefolytatása után rájöttem, hogy el kell mennem egy bontóba ezért az alkatrészért. Persze, hogy ne legyen olyan egyszerű a dolgom, időközben a Toyotán beszart a generátor…
Rá kellett döbbennem, hogy már csak egyetlen autó áll rendelkezésemre aki kihúzhat a csávából… PATRIK ROCKSTAR aki addigra kb 6 hónapot állt egy fa alatt… odamentem hozzá, kivettem az akksiját, rátöltöttem és pöcc-röff. El is vittem lemosatni és egész úton csak csodáltam ezt az elfeledett hőst!
Megvettem az alkatrészt 20000 Ft-ért és elindultam hazafelé. Amint hazaértem igazából csak kicseréltem a rögzítőgyűrűt a féltengelycsuklón raktam új anyát a féltengelyre aztán visszatettem a helyére a mindent ahogy volt, nyomatékra húztam a csavarokat és meg is voltam. Nem volt vészes, csak három stroke-ot hordtam ki lábon az alkatrészek miatt…
Amint minden a helyén volt feltöltöttem a váltót olajjal és meg is voltam.
Köszi, hogy elolvastad ezt a bejegyzést!
Kérlek vedd figyelembe, hogy ez egy blogbejegyzés ami szórakoztatási céllal készült azokról a dolgokról amiket én csinálok a verdáimon. Az itt leírt tartalom nem tudja helyettesíteni a szakmai tapasztalatot! Ne láss neki úgy az autódnak, hogy nem vagy biztos a dolgodban!