Az emberek hajlamosak úgy viszonyulni az autójukhoz mint a térdükhöz… Amíg nincs vele baj nem érezzük a fontosságát annak, hogy vigyázzunk rá. Ez nem a legjobb megközelítése az autóink karbantartásának, ugyanis attól, hogy elvisz minket a verda A-ból B-be még nem biztos, hogy minden rendben is van vele. Előfordulhat, hogy alacsony az olajszint vagy vason vannak a fékek anélkül, hogy észrevennénk… Aztán egyszer csak, látszólag a semmiből… füstöl a motor, az asszony sír a gyerekek üvöltenek és álltok az M1-M7-nél elakadásjelzővel a Balatoni nyaralásra vezető úton… Na jó talán egy kicsit bulvárosítottam, de előfordulhatna ez is… Így hát szerettem volna összerakni számotokra egy 10-es listát ami tartalmazza az általam fontosnak tartott és (legtöbb esetben) otthon is ellenőrizhető dolgot amivel megelőzhetjük a fent vázolt probléma kialakulását. Mondjuk ettől még megtámadhat egy T-Rex 🙂 de én se tudlak mindenre felkészíteni…
Szóval sajnos nem elég a műszaki vizsga lejárta előtt 5 nappal észbekapni és megnézetni az autót… Persze ez is működhet, de akkor készüljünk fel a nagyobb kiadásokra.
1. Olajszint:
Elég sokat írtam az olajokról a blogon (itt és itt) illetve van egy olajcsere DIY bejegyzésem is szóval ha gondolod nézd meg azokat a bejegyzéseket is. A motorolaj az egyik (ha nem) a legfontosabb folyadék a verdáink motorjában. Ez a folyadék biztosítja azt, hogy a motor belső forgó, mozgó kopó alkatrészei megfelelő kenést kapjanak illetve ne melegedjenek túl. Így mindenképpen azt javaslom, hogy nagyjából havonta érdemes leellenőrizni az olajszintet a motorban a nívópálca segítségével. Nem vesz igénybe többet mint 3 perc és mégis nagyon fontos lépés arra vonatkozóan, hogy megóvjuk az autónk erőforrását az idő előtti meghibásodástól.
2. Ablakmosó folyadék:
Igen tudom… Elég bagatellnek tűnik de mégis nagyon fontos véleményem szerint, ugyanis nagyon szar tud lenni amikor a szemerkélő esőben nem tudjuk letisztítani megfelelően a szélvédőnket. Esetenként veszélyes helyzetekhez is vezethet a korlátozott kilátás a szélvédőn. Legtöbb esetben a motortérben található az ablakmosó tartály amin elég egyszerűen megállapítható, hogy üres vagy tele van. Arra érdemes figyelni, hogy mindíg az időjárási körülményeknek megfelelő folyadékot töltsük a tartályba(télen téli, nyáron nyári ablakmosót).
3. Hűtőfolyadék szint:
Van is a blogon egy bejegyzés az autók hűtőrendszeréről ahol kitértem a hűtőfolyadékokra is. Lényegében ez is egy pillantásra megállapítható dolog, kár vele spórolni mert nagy kiadásoktól menthet meg, ugyanis ez a folyadék segít abban, hogy a motorunk üzem közben a megfelelő hőmérsékleten működjön. Ha ez nem valósul meg akkor mélyen zsebbenyúlós problémák alakulhatnak ki (hengerfej tömítés problémák, gátszakadás, motor megszorulás…stb). Ha a fagyálló szintre vagyunk kiváncsiak azt javaslom menjünk be egy benzinkútra és ott bemérik egy kis jatt ellenében.
4. Keréknyomás:
Ha már úgyis a benzinkúton vagyunk érdemes elmenni a kompresszorokig és leellenőrizni a megengedett keréknyomást a kerekekben. Annak érdekében, hogy tudjuk mi a megfelelő keréknyomás általában a vezető oldali ajtónál el van helyezve egy táblázat amin fel van tüntetve a terhelt és terheletlen állapotban elvárt érték. Ha nincs egyenlően beállítva a keréknyomás a gumikban akkor előfordulhat, hogy az autó egyenes menetben elhúz valamelyik irányba esetleg a nagyobb terhelés miatt okozhat gyorsabb kerékagy csapágy meghibásodást is valamint nagy mértékű gumikopást.
5. Világítás:
Mégpedig az összes! Persze tudom, hogy mindenki minden reggel elindulás előtt végigmegy a KRESZ-ben előírt műszaki átvizsgálási lépéseken… Csak gondoltam leírom, hogy nem árt ha néha-néha azon kívül is megnézzük, hogy világít-e minden lámpánk. Tenyleg csak ezért… Bocsi… 😀
6. Levegőszűrő:
Erről is van egy bejegyzésem. Leellenőrzése végülis annyit tesz, hogy kinyitjuk a légszűrő házát és megnézzük mennyire van elkoszolódva a szűrő. Legtöbb esetben ennek az alkatrésznek a cseréjét egybe kötik az olajcserével.
7. Ablaktörlő lapátok állapota:
Ez is egy olyan dolog amiről írtam már itt a blogon de úgy gondolom nem baj ha van egy összesített lista ezekel a dolgokkal. Ebben az esetben azt érdemes nézni, hogy a lapáton vannak e repedések, szakadások vagy az elhasználódást jelző piktogram megjelent-e az ablaktörlő karon. Meg persze az is árúlkodó jel lehet, ha csíkokat hagy a szélvédőn az ablaktörlő működés közben.
8. Fékfolyadék szint:
Ez is kb 3 percet vesz igénybe, viszont nagyon fontos. Az alacsony fékolaj szint nem csak azt jelezheti, hogy szivárog a fékolaj a rendszerből (sőt legtöbbször nem ezt jelenti) hanem jelezheti a fékbetétek és kopó alkatrészek elhasználtságát is. Ha alacsony a fékolaj szintje akkor azt javasolnám, hogy ne töltsd újra fel csak ha annyira alacsony a szint, hogy nem tudnál biztonságosan eljutni a következő szervízig. Inkább nézd / nézesd meg a fékbetéteidet, tárcsáidat és cseréltesd őket amennyiben szükséges. Esetleg kérheted, hogy vizsgálják be a fékolajad állapotát ami során kiderül, hogy cserére szorul-e vagy sem.
9. Kormány szervó olaj (ha van):
Mostmár nem minden autó használ hidraulikus kormányszervót, úgyhogy nem biztos, hogy van ilyen tartály az autódon (Szuper! Eggyel kevesebb dolog amit meg kell nézned. 🙂 ) Ha viszont van akkor nézd meg a szintet néha, ugyanis ha kevés van belőle a tartályban akkor előfordulhat, hogy menet közben megszűnik a szervóhatás a kormánynál és az okozhat kellemetlen másodperceket. Ha után kellett tölteni a szervó olajnak akkor mindenképpen érdemes megvizsgálni, hogy mi okozza a folyadék fogyását ugyanis ez egy zárt rendszer, így nem volna szabad elszöknie belőle a szervó olajnak.
10. Gumiabroncsok állapota és futómű beállítás:
Érdemes erre is odafigyelni annak érdekében, hogy biztonságosan tudj közlekedni. Természetesen a futómű beállítás nem olyan dolog amit otthon egy könnyen meg tudsz csinálni, inkább azért írtam ide be, hogy évente egyszer érdemes elmenni és megnézetni mi a helyzet a kocsi futóművével. Természetesen vannak árulkodó jelek amik jelenthetik azt, hogy a futóműved nem működik megfelelően. Ilyen lehet, ha egyenes kormányállás mellett a verda elhúz valamelyik irányba, vagy ha a gumik futó felülete asszimetrikusan kopik. A gumik futófelületét is érdemes időnként megnézni hiszen mint fent is írtam az is adhat infót arról, hogy van-e baj a futóművel. Illetve a megfelelő bordázat mélységet is érdemes megnézni időnként aminek mértéke nyári gumik esetén 1.6 mm, téli abroncsoknál 4 mm profilmélységnél van szabályozva törvény által. Fontos viszont megemlíteni, hogy már ezeknek az értékeknek az elérése előtt érdemes elgondolkozni az abroncs cserélésén.
+1: Klímagáz és pollenszűrő:
Ezt is érdemes évente megnézetni, ha feltöltik akkor érdemes megkérni őket a szűrő lecserélésére és a rendszer fertőtlenítésére is. Ez is nagyon fontos mert a klímából a levegőbe juthatnak olyan bacilusok amik kellemetlen felső légúti betegségeket okozhatnak ha nincsen karbantartva a rendszer rendesen.
Szóval ez lenne az én 10-es listám amit úgy gondolok érdemes megnézni vagy megnézetni az autóinkon adott időközönként. Remélem hasznosnak találtátok! Van valami amit kihagytam szerinted? Írd meg kommentben!